Brezilya Latin Amerika’daki İlk Ethereum ETF’sini Onayladı!

Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu (CVM), yerel medya kuruluşu Exame’ye göre, Latin Amerika’da Ethereum’un (ETH) performansını izleyen ilk borsada işlem gören fona (ETF) yetki verdi.

Ethereum Yatırımcılarını Rahatlattı

13 Temmuz Salı günü, Bitcoin (BTC) ETF’sine izin verdikten birkaç ay sonra, Brezilya denetleme kurumu, fonu yöneten QR Asset Management ile ikinci en büyük kripto para birimi olan ETH’nin ETF onayını verdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar dile getirildi:

“Yapılan yeni düzenleme ile, herhangi bir yatırımcının Ethereum’a doğrudan yatırım yapabilmesi basit, güvenli ve düzenlenmiş bir seçenek haline geliyor.”

İlginç bir şekilde QR, yeni ETF’nin Winklevoss kardeşlerin sahibi olduğu ve işlettiği ABD borsası Gemini tarafından sağlanan “güvenli kurumsal gözetim” prosedürünü kullanacağını belirtti.

Yeni düzenleme ile artık Brezilyalı yatırımcılar, düzenlenmiş ve kolay erişilebilir ETF’lerin satın alınmasıyla dünyanın en büyük iki kripto para birimine yatırım yapabilme olanağına sahip olabilecekler.

Geçtiğimiz aylarda kabul edilen Bitcoin ETF’si sonrasında QR Capital CEO’su Fernando Carvalho, Bitcoin’in borsaya girişinin “hem kripto hem de geleneksel finans piyasaları için tarihi bir an” olduğunu belirtti.

Diğer ETF Gelişmeleri

Kanada’da bu yılın başından beri onaylanan üç faaliyet gösteren BTC ETF’si var. Genel olarak, Kanada’da bir Bitcoin ETF’nin kurulmasının komşu ülkelere de aynı şeyi yapmaları için ilham vermesi bekleniyordu, ancak ABD düzenleyicileri henüz bir Bitcoin ETF’sine izin vermedi.

Bu arada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck ve SkyBridge Capital’in en son girişimlerini erteleyerek çoğu dilekçeyi reddetmeye devam ediyor.

ETF, hisseleri bir borsada satılan bir menkul kıymet sepetidir. Hisse senetlerinin, yatırım fonlarının veya tahvillerin özelliklerini ve potansiyel faydalarını birleştirirler.

Bireysel hisse senetleri gibi, ETF hisseleri gün boyunca arz ve talebe göre değişen fiyatlarla işlem görür. Yatırım fonu hisseleri gibi, ETF hisseleri, profesyonel yöneticiler tarafından bir araya getirilen bir portföyün kısmi sahipliğini temsil eder. EFT, exchange-traded fund yani borsa yatırım fonu olarak tanımlanır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2021 Bitcoin (BTC) Fiyat Tahminleri: Bitcoin Fiyatı Yükselir Mi?

Sonrakini Oku

Bitcoin Fiyatı Neden 30.000 $ Seviyelerinde Sabit Kaldı?

Bir Cevap Yazın