Brezilya 55.000 Yatırımcıyı Dolandıran Kripto Para Yapısını Çökertti!

21 Mayıs tarihinde Correido Do Povo kaynağı tarafından aktarılan habere göre, Brezilya polisi toplamda 210 milyon dolarlık kripto para piramit yapısı çalıştırdığı düşünülen on kişiyi tutukladı.

55.000 Yatırımcıdan 200 Milyon Dolar

Brezilya’nın vergi kurumu tarafından başlatılan daha geniş kapsamlı bir operasyonun parçası olan baskın, polis ile ortaklaşa yapıldı ve toplamda 55.000 yatırımcıdan fon aldığı tahmin edilen Indeal isimli yapının arkasındaki kişilere karşı gerçekleştirildi. Şüpheliler 55.000 yatırımcıyı kripto para yapısına yatırım yapmalarından bir ay sonra %15 kazanç elde edecekleri vaadi ile kandırmışlar. Soruşturma toplamda 13 bireyi ve beş yasal kurumu kapsamakta.

Correido Do Povo’nun yaptığı açıklamalara göre vergi kurumunun ilk baştan araştırmaya başlama sebebi, şirketin ve şirketlerin hiçbir yetki olmadan işlem yapmasıydı. Klasik bir piramit yapısının özelliklerini taşıyan Indeal, yatırımcılardan yüksek kazanç ile yatırım aldıktan sonra belirli bir süre bunu gerçekten de verip, yatırımcıların güvenini kazandı ancak daha sonra yatırımcıların parası ile kayıplara karışmaya çalıştı. Polisin aktardığı bilgilere göre şüpheliler elde ettikleri yatırımları 30 araba, kıymetli mücevherler gibi lüks eşyaları satın almak için kullanmışlar.

Kripto para piyasası bu tip ponzi ve piramit yapılarını özellikle 2018 yılında daha çok gördü ve 2019 yılı itibariyle bunlarda bir nebze gerileme mevcut. Yine de kripto para piyasasında bu tip kötü niyetli kişiler asla eksik olmuyor. Bir zamanların en ünlü ponzi yapılarından BitConnect’in arkasındaki kişiler ise hala aranmakta.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İsrail Yargısından Bitcoin Kararı!

Sonrakini Oku

Binance’de Bu Token’lara Yatırım Yapanlar Yaklaşık 22 Kat Kâr Etti

Bir Cevap Yazın