Borsalardaki Veriler, Bitcoin (BTC) İçin Her Şeyi Ortaya Koyuyor

Bitcoin (BTC) fiyatı beklenen fiyat hareketi öncesinde sert düşerek yine bireysel yatırımcıların panik olmasına yol açtı. BTC/USD işlem çiftinin 18.000 dolar bandına gerilemesi ve kritik destek noktasına kadar düşmesi, yatırımcıların paniğini önemli seviyelere kadar arttı.

Bitcoin İçin Veriler Olumlu

Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksinde bile ciddi bir düşüş görüldü. Aslında son 2 yılın rekorunun görülmesinden sonra endeksin önce zirve yapması daha sonra ise sert bir düşüş yaşaması beklenen bir gelişmeydi. Bütün bu yaşananlara ve paniğe rağmen kripto para borsalarındaki Bitcoin rezervlerinin ise piyasa için güven verdiği görülüyor.

Borsalardaki Bitcoin rezervi Nisan 2020 tarihinden beri ilk defa bu kadar geriledi. Bu aslında satış baskısının önemli ölçüde azaldığını ve insanların Bitcoin’lerini satmak yerine cüzdanlarında bekletmeyi tercih ettiğini gösteriyor. Satış baskısı azaldığında ve hacim düştüğünde fiyatın ani hareketler yapması ise oldukça mümkün. BTC fiyatı bu sayede kısa sürede 800 dolarlık bir artış yakalamıştı.

BTC Satışları Bitti, Alımlar Başladı

Santiment tarafından yayınlanan verilere göre borsalardaki Bitcoin arzı bir anda sert bir düşüş yaşayarak dip noktaya kadar geriledi. Birçok analist BTC fiyatının 17.000 dolara kadar gerilemesini beklerken borsalarda satış yapacak kadar bile BTC kalmaması, bu düşüşün önüne geçmiş olabilir. Bitcoin hacminin de azalması toparlanma hızının yükselmesine kapı araladı.

Santiment analistleri bu tabloya bakarak yayınladıkları yorumda ise Bitcoin için uzun vadede satış baskısı görülmeyebileceğini vurguladı. Analistler, Bitcoin fiyat trendinin yükseliş odaklı olduğunu vurgulayarak, yakın vadede yeni bir rekor gelebileceğine değindiler. Özellikle 7 ay boyunca yaşanan ralli ve BTC rezervlerindeki düşüş, BTC yatırımcılarının uzun vadeli fiyat hareketine güvendiğini gösteriyor.

Altcoinler İçin Durum Ne?

Tanınan kripto para analisti Byzantine General ise 18.400 dolardaki yüklü satıştan sonra yönün tamamen yükselişe döndüğünü belirtti. Bitcoin fiyatı aşırı satım bölgesinden alım bölgesine geçiş yaptı ve yükselişin bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Peki bu yükseliş altcoinler için tam olarak ne anlama geliyor?

Bitcoin’in yükseldiği anlarda altcoinlerin genellikle ezildiği ve beklemede kaldıkları biliniyor. Ancak BTC bu seferki yükselişinde piyasa hakimiyetinde benzer bir artış yakalayamadı ve altcoinlere pay kaptırdı. Altcoinlerin de 20.000 dolara yeni bir test rallisinde önemli yükseliş elde elde etmesi mümkün.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Düşüşten Sonra Toparlandı: Peki Ripple (XRP) Fiyatı Ne Olacak?

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH) Kurucusu Vitalik Buterin, Yatırımcıları Uyardı!

Bir Cevap Yazın