BOĞA PİYASASI

Normal geçen bir ekonomik dönemin içerisindeki ani çıkışların ve düşüşlerin tanımlandığı “Boğa” ve “Ayı” piyasası kavramlarına hem kripto para kullananlar hem de bilindik finans alanında çalışan kişiler hakimdir. Ekonomide uzun süreli ve istikrarlı bir artışı ve finansal açıdan pozitif geçen süreçleri tanımlamak için “Boğa Piyasası” terimi kullanılır. Ekonominin bu pozitif sürecin içinde olduğunu anlayabilmek için, sürecin üstünden belli bir süre geçtikten sonra belli başlı kriterlere uyum sağlayıp sağlamadığının analizi yapılarak sürecin geneli incelenir ve o şekilde tanımlanır.

Boğa, bir metafor olarak, boynuzuyla yukarı yönlü yaptığı saldırıdan dolayı bu piyasa teriminin içinde kendini bulmuştur. Finansta yükseliş dönemlerinin tanımı; genel olarak alımların çok yapıldığı, yeni girişimcilerin dahi risk almaktan çekinmeyecekleri şekilde iyi bir dönemden geçtiği, insanların yatırım yapmaktan korkmadıkları süreçlerle belirlenir. Boğa piyasası süreçlerinde yapılan yatırıma güven vardır; bu güvenden kaynaklanan alım-satım artışı da kendini bir süre sonra gösterir. İstihdam ve işçi alımları da bu dönemde güvende ve seyrindedir.

Boğa piyasası kavramı, günümüzde sıklıkla kripto paralara yapılacak yatırım dönemlerinde risk almanın daha ümit verici olduğu ve sanal paraların kullanımlarında iyimser bir sürece girildiğinin işareti olarak da kullanılır. Sanal para kullanıcıları bu dönemlerde Bitcoin ve Altcoinlere gönül rahatlığı ile yatırım yaparlar. Ayrıca tıpkı boğa metaforunun kullanım amacında olduğu gibi; bu iyimser sürecin hızla ve agresif bir biçimde durmaksızın ilerlediğini görürüz.

Bu ekonomik refah zamanlarının örneklerine baktığımızdaysa; 2. Dünya Savaşı’nın ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik anlamda yaşadığı yukarı yönlü sıçrayış en çok konuşulanlardan biridir. Altının değerinin 2000li yılların başında yine boğa piyasası dönemine girerek 800 dolar onstan 1900 dolar onsa kadar yükseldiğine de şahit olunmuştur. Kripto para piyasasında da keza 16 aya kadar uzayabilen Boğa piyasası dönemleri hala konuşulur.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NEDEN BITCOIN?

Sonrakini Oku

Dev Kripto Para Borsası, İtalya Serie A Liginin Resmi Sponsoru Oldu

Bir Cevap Yazın