Bloomberg Analistinden Bitcoin Fiyatı Yorumu

Bloomberg analisti Mike McGlone Bitcoin’deki düşük volatilitenin piyasanın dibe yaklaştığının bir göstergesi olduğunu çünkü spekülasyonun piyasayı terk ettiğini kaydetti. McGlone düşük volatilitenin Bitcoin’in kullanım durumları açısından olumlu olduğunu düşünüyor ve ekliyor: “Yüksek volatilite kripto para kullanım senaryolarını azaltan önemli bir faktör.”

Birçok kaynak eylül – ekim aylarında BTC’deki volatilitenin 2017’nin başından beri en düşük seviyeyi gördüğünü gösteriyor. Verilere göre bu dönemde BTC’deki volatilite oranı %1 – 1,5 civarında.

Tabii ki volatilitenin düştüğünü anlamak için illa ayrıntılı tablolara bakmak gerekmiyor. Esas soru volatilitenin düşüp düşmediği değil, düşük volatilitenin gerçekten spekülasyonun marketten terk-i diyar edişinin ve dibin yaklaştığının göstergesi olup olmadığı.

McGlone’un kullandığı ve Bitcoin’in fiyatını gösteren teknik analizler öyle görünüyor ki bu durumu doğruluyor. Böyle bir durumda, özellikle uzun dönem yatırımcı iseniz şu anın Bitcoin satın almak için uygun bir zaman olduğu çıkarımını yapabiliriz.

Madalyonun diğer tarafı bize Bitcoin teknik analizlerinin her zaman doğruyu göstermeyebileceğini gösteriyor. Esas olarak teknik analizler üç temel varsayıma dayanır: Piyasa her şeyi önceden değerlendirir, fiyat trendlerle hareket eder ve tarih tekerrür etmeye meyillidir. Ancak konu Bitcoin olduğunda bazı sapmalar yaşanır ve bu varsayımlar her zaman geçerli olmaz.

Sonuç olarak yorumu yapan kişi ne kadar tanındık ve alanında uzman olursa olsun, konuya her zaman şüpheci yaklaşmakta ve sorgulamakta fayda var.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Alman Yetkililerden ICO Değerlendirmesi

Sonrakini Oku

BinanceCoin (BNB) İlk Kez Binance Dışında Bir Platformda Listeleniyor

Bir Cevap Yazın