Blockchain ve AR Oyun Dünyasında Devrim Yaratacak

Oyun dünyasındaki gelişmeler sanal ve gerçek arasındaki sınırları zorlamaya devam ediyor. Son zamanlarda gerçekle bağlantılı görsel ve ses eklentili birçok oyun piyasaya sürüldü. Gerçek görüntülerin üzerine sanal görüntüler bindirerek gerçeği zenginleştiren oyun ve uygulamalara Augmented Reality (AR) adı veriliyor.

Mobil cihazlardaki AR oyunlar cihazdan GPS bilgilerini alıp oyuncuların gerçek çevresine görev ve talimatlar gönderilerek oluşturuluyor. Örneğin bir dönem oldukça popüler olan Pokemon Go çok gelişmiş bir AR olmamasına rağmen fazlaca ilgi görmüştü. AR oyunlar genelde gerçek dünyadaki çevreyi keşfetme üzerine kurulu, bu da oyuncuların henüz alışık oldukları bir şey değil ve merak uyandırıcı.

AR teknolojisi yeni olduğundan sürekli farklı uyarlamaları yapılıyor, blockchain teknolojisini kullanılan oyunlar da bulunuyor. Bazı sahneler etnik çağlarda bazıları gelecekte geçiyor. Ayrıca emlak, politika ve kültür gibi alanlarda çeşitli uygulamalar geliştiriliyor. Örneğin blockchain tabanlı geliştirilen Mossland adında bir oyunda oyuncular gerçek emlak ilanlarını verebilecekler. Oyunun kendi kripto parası olacak ve oyuncular gerçek gayrimenkulleri sistem üzerinden alıp-satabilecekler. Tabi ki bunun gibi sistemlerin gerçek ve sanalı bir araya getirdikleri için güvenli bir platform sunması gerekiyor.

Blockchain oyun dünyasına kripto paraları entegre etme konusunda büyük rol oynuyor. Hem esnekliği hem de farklı ülkelerdeki insanları aynı kripto para birimi üzerinden birleştirmesi önemli bir değişim yaratabilir. Kullanıcılar arasında evrensen bir değer yaratması herhangi bir oyunun da evrensel hale gelmesini sağlayabilir.

Bir oyun pazarından ve parasından gerçek değer elde etmek blockchain kullanılarak mümkün olabilir. Oyun içi kullanılan token’ler fiat para birimlerine ya da diğer kripto paralara dönüştürülebilir. Blockchain ve AR oyun sektöründe ciddi devrimlere yol açabilir.

Blockchain global çapta bir ağ yaratmasının yanı sıra AR teknolojisine yeni bir soluk verebilir. Oyunların yanı sıra başka alanlarda da AR ve Blockchain tabanlı geliştirmeler yapılıyor. Örneğin eğitim uygulamaları, insanları keşfetmeye yönlendiren uygulamalar ve reklamcılık alanlarında Blockchain ve AR çalışmaları teknolojiye yeni bir soluk kazandırabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dubai Merkezli Bir Kripto Para Borsası Çalışanı $200Bin Değerinde Hırsızlık Yaptı

Sonrakini Oku

Fransa Yatırımcıları Teşvik Etmek İçin ICO Düzenlemesine Gidiyor

Bir Cevap Yazın