Blockchain 2021 Yılına Kadar Standart Haline Getirilecek

Blockchain teknolojisi kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji olarak bilinse de özellikle son 5 yıldır neredeyse hayatın her alanında kendisini göstermeye başladı. Tarımdan lojistiğe, lojistikten ödeme ağlarına ve yardım kampanyalarına kadar her alanda kullanılan blockchain teknolojisi şimdi de finansal hizmet şirketi Moody’s in bile dikkatini çekti.

Moody’s konu hakkında yaptığı tahminde blockchain teknolojisinin 2021 yılına kadar standart bir hal alacağını ve oldukça yaygınlaşacağını vurgulamakta. Finans firması buna ek olarak blockchain’in 2021 yılına kadar tek tip halini alacağını ve bunun gelecek için oldukça olumlu sonuçlar doğurabileceğini belirtmekte.

Böyle bir standartlaştırma devamında hem zaman hem de masraf açısından oldukça büyük tasarruflar sağlayıp, daha hızlı veri aktarımı ile otomasyonu da beraberinde getirebilir.

Blockchain ve İş Birliği

Moody’s buna ek olarak endüstri standartlarının arttırılmış iş birliği ile çok daha yükseltilebileceğini ve bunun beklenen yükselişi getirecek hamle olduğunu düşünüyor. Moody’s kıdemli analistlerinden Frank Cerveny konu hakkında yaptığı açılamada standartlaştırmanın daha iyi bir iş birliği sağlayacağını ve bu sayede regülasyonlarla ilgili risklerin de azalabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Blockchain her geçen gün yeni bir dünya devi tarafından kullanılmayı sürdürüyor ve Continental geçtiğimiz hafta yeni bir hamle yaparak sektöre hızlı bir giriş yapmıştı. Buna ek olarak uzmanların blockchain konusunda en umutlu olduğu sektör ise finansal ödeme ve havale sektörü. Ripple gibi firmalar blockchain tabanlı alt yapılar ile şimdiden yüzlerce bankayı ağlarına katmayı başardılar.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin, Dijital Dünya İçin Yeni Altın Olarak Değerlendirilebilir Mi?

Sonrakini Oku

Binance’te 1 Saniyede 1 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleşti

Bir Cevap Yazın