Bitmain’in kurucusu Jihan Wu: Bitcoin fiyatı, 5 yıl içerisinde…

Gelecekteki olası küresel para birimi olan Bitcoin, son zamanlarda oldukça fazla ilgi gördü. Bu ilgiye paralel olarak da artan talep nedeniyle oldukça değer kazandı.

Bitcoin, madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulur. Madenciler, karmaşık matematik problemlerini çözmeye çalışır ve başarılı olurlarsa Bitcoin Blockchain’ine yeni bir blok ekleme hakkını kazanırlar. Ayrıca, bir bloğu başarılı bir şekilde oluşturduklarında 12.5 Bitcoin’i ödül olarak alıyorlar. Bu ödül, kabaca her 4 yılda bir yarıya indiriliyor.

Dünyanın en büyüğü Bitmain

Bitcoin madenciliği özellikle ucuz enerjinin elde edilebildiği alanlarda oldukça karlı olabiliyor. 2013 yılında kurulan ve Çin’de bulunan Bitmain, dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri. Bitmain, özel Bitcoin madencilik bilgisayarları üretmek için ASIC çip teknolojisini kullanıyor.

Şirket, ilk olarak Antminer S1 adlı bir ürünle piyasaya çıkmıştı. Şimdi ise daha gelişmiş madencilik bilgisayarlarına sahip.

Bitmain’in kurucusu Jihan Wu, üretim operasyonlarının yanı sıra Antpool adlı bir madencilik havuzunu işletiyor. Antpool, şu anda dünyanın en büyük madencilik havuzu.

Bitmain’in, bu şirket adına sürekli Bitcoin madenciliği yapan 25.000 bilgisayarı bulunuyor.

Bitmain’in kurucusu Jihan Wu: 5 yıl içerisinde 100.000$!

Bloomberg muhabiri Tom Mackenzie’ye Bitmain’in tesisinde Bitcoin çalışmalarının nasıl yürütüldüğüne tanıklık etmesi için giriş izni verildi.

Bitmain’in kurucusu Wu, Mackenzie ile yaptığı bu röportaj sırasında kendisine güvenen bir ifadeyle Bitcoin’in geleceğiyle ilgili şu tahminde bulundu:   “Bitcoin fiyatının 100.000$’a çıkması muhtemel… 5 yıl içinde.”

 
 
 
 
 
 
 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesi (Türkçe)

Sonrakini Oku

Bitcoin “ete kemiğe” bürünüyor

Bir Cevap Yazın