Bitfinex Borsasından Çalınan Bitcoin’ler (BTC) Yeniden Harekete Geçti

Kripto para borsaları geçmişten günümüze kadar pek çok kez hack saldırıları ile karşı karşıya kaldı. Öyle ki yaşanan bu saldırılarda milyonlarca dolarlık kripto para birimleri de hacker’ların eline geçti.

Benzer bir saldırı 2016 yılında yaşandı. Yaşanan bu saldırının sonucunda çalınan binlerce Bitcoin, bugün farklı cüzdanlara transfer edildi. İşte detaylar…

Bitcoin’ler Yeniden Harekete Geçti

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından olan Bitfinex, 2016 yılında bir hack saldırısının kurbanı oldu. Bitfinex 2016 yılında yaşadığı bu saldırı sonucunda 120.000 Bitcoin (BTC) kaybetti. Yaşanan bu saldırının ardından tam 6 yıl sonra çalınan Bitcoin’ler yeniden hareket ettirildi.

Çeşitli kripto para birimlerinin büyük transfer işlemlerini izleyen Whale Alert, 1 Şubat itibarıyla 2016’da yaşanan Bitfinex hack’iyle bağlantılı büyük miktarda Bitcoin’in hareket ettirildiğini tweetledi.

Whale Alert verilerine göre, hacker’ların cüzdanından bilinmeyen cüzdanlar arasında pek çok transfer gerçekleştirildi. Hacker’lar 0.29 ila 10.000 arasında Bitcoin’in transfer edildiği toplamda 21 işlem gerçekleştirdi.

Yapılan bu işlemlerde tek bir transferde en fazla 10.000 Bitcoin (BTC) bilinmeyen cüzdanlara aktarılırken bu işlem toplamda 6 kez tekrarlandı.

Gerçekleştirilen en büyük transferin değeri ise içeriğin kaleme alındığı an itibarıyla yaklaşık olarak 385 milyon dolara eşdeğer.

Hacker’lar bu transferlerin sonucunda toplamda 64.629 Bitcoin’i bilinmeyen cüzdanlara transfer ederken yapılan bu işlemlerin toplam boyutu ise 2.487.634,836 dolar değerinde.

Bitfinex, Fonların %30’unu Vermek İçin Hazır

Önde gelen kripto para borsası Bitfinex, Ağustos 2020’de yaptığı açıklama ile şirketin, bilgisayar korsanlarını takip etmesine ve çalınan fonları iade etmesine yardımcı olacak herkese ödül olarak çalınan fonların %30’unu vermeye hazır olduğunu söyledi.

Bitfinex’in bu açıklamayı yaptığı zamanda ödülün boyutu 400 milyon dolar değerindeyken şimdi ise bu değer neredeyse 1.5 milyar dolara eşit.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Gizemli Balina NFT’leri Sildi Süpürdü! Bu Koleksiyonlardan Ciddi Miktarda Alım Yaptı!

Sonrakini Oku

NFT Ekosisteminde Kadınlar ve Kadınların Yönettiği NFT Koleksiyonları!

Bir Cevap Yazın