Bitcoin’in Yükselmesinin Olası Sebepleri Neler?

Lider kripto para birimi Bitcoin son 24 saat içinde %40’ın üzerinde artış sergiledi ve bir kez daha gündeme oturdu. Bu yükselişle beraber bir Reddit kullanıcısının paylaştığı habere göre Bitcoin 24 saatteki yükseliş oranıyla, 27 ayın rekorunu kırmış oldu.

BTC Neden Yükseldi?

Çin yönetiminin başındaki isim Xi Jingping Perşembe günü yaptığı açıklamalarda Blockchain’in önemli yenilikçi gelişmeler konusunda lider teknolojilerden birisi olarak görülmesi gerektiğini dile getirdi.

Twitter’ın tanınmış analistlerinden Alex Krüger de Çin Başkanı’nın bu açıklamalarına dayanarak Xi Jingping’in gerçek bir “Kripto Baba” olduğunu ifade etti. Krüger yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

BTC bugün %42 yükseldi.

Bu, tarihin 4. en büyük yükselişi ve Mayıs ayından bu yana yaşanan en büyük yükseliş

Tarihin 15. en büyük iki günlük kazancı

Teşekkürler Çin

Başkan Xi, gerçek Kripto Baba

Krüger yaptığı farklı bir açıklamada ise “Çin Başkanı şunları söyledi: ‘Blockchain’i core teknolojilerin bağımsız inovasyonu için önemli bir atılım olarak görmeliyiz.’ Blockchain: Geçiş kapısı, Bitcoin: İyi bir şey. Çinliler bunu biliyor” ifadelerini kullandı.

Bu ifadeler bakıldığı zaman Krüger’e göre yükseliş Çin sebebiyle gerçekleşti.

Bunların yanında uzun süredir devam eden stabil çizgi sebebiyle analistler Bitcoin’de ciddi bir kırılma beklediklerini ifade etmişti. Hatta fiyatın 8.000 doların altına inmesiyle bu kırılmanın aşağı yönlü gerçekleşmeye başladığı da ifade edilmişti. Ancak Bitcoin takipçilerini bir kez daha şaşırtarak yönünü yukarı doğru çevirdi.

Boğalar Geri Mi Döndü?

Bitcoin’in bu tarihi yükselişi karşısında analist Josh Rager da Twitter üzerinden açıklamalar yaptı. Rager, “Bitcoin 24 saatte %42 yükseldi. Boğalar bile kendi yaptıklarına inanamıyor.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Twitter’ın ünlü analistlerinden DonAlt da önümüzdeki hafta ile ilgili tahminlerde bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

Sonunda geri döndü. 8.000 dolar aşıldı ve 9.500 dolar görüldü. Şimdi makro yükselişe geçmek için tek ihtiyacımız olan şey haftalık olarak 9.600 doların üzerinde kalmak. 8.750 doların üzeri de gerçekten iyi bir başlangıç ve önümüzdeki haftalar için umut vaat ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Kripto Paralar Düşük Faiz Uygulamalarının Sonunu Getirecek”

Sonrakini Oku

Twitter, Libra’ya Katılacak Mı? Jack Dorsey Yanıtladı!

Bir Cevap Yazın