Bitcoin’in Yükseliş Sebebi Yine Aynı Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün sabah saatlerinden beri yükselişini iyice kuvvetlendirdi ve 5.500 dolardaki kritik direnç noktasının da üzerine çıktı. Bitcoin’in yükseliş nedenlerine bakıldığında bundan üç gün önce BTC’yi 5.000 dolar üstünde tutan sebeple aynı olduğu görülüyor.

Yine Tether Yine Bitcoin

Toplam piyasa değerine göre en büyük stablecoin konumunda olan Tether, üç gün önce BTC’nin 4.700 dolara kadar düştüğü anlarda 40 milyon USDT’nin Bitfinex’e gönderilmesi ile gündeme gelmişti. Bitfinex kripto para borsasına gönderilen 40 milyon USDT sonrası BTC fiyatı bir anda 5.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin’in şimdiki yükselişinin arkasındaki temel neden de USDT gibi gözüküyor. Geçtiğimiz iki gün süresince Tether 180 milyon dolar değerinde USDT bastığını açıklamıştı. Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino bu üretimin “envanter yenilenmesi” olduğunu açıklasa da, hemen sonrasında BTC’nin ciddi bir ivme yakalaması ciddi şüphe çekti.

Bunun yanı sıra piyasanın oldukça dalgalı olduğu anlarda birçok yatırımcı USDT’ye geçiş yapıyor. Tether 180 milyon dolarlık USDT bassa da arz hala talebi karşılayamıyor. Bunun yanı sıra diğer stablecoin’lere olan arz da ciddi anlamda arttı ve rekabet kızıştı.

Bitcoin ve diğer kripto paraların yükselişi ise büyük ihtimalle stablecoin’lere olan talebin azalması ile sonuçlanacaktır. Yine de yeni ihraç edilen USDT’ler ile Bitcoin’in yükselmesi, birçok yatırımcının umutlarını tazeliyor olabilir.

 

Kaynak:  Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Analist: “Kripto Paraların Temeli Hasar Gördü”

Sonrakini Oku

Bitcoin Koronavirüsü Fırsata Çeviriyor

Bir Cevap Yazın