Bitcoin’in Yıllık Performansı Top 50 Altcoin’i Ezdi Geçti!

Bitcoin (BTC) yaşadığı son düşüşle 6.700 dolara kadar gerilese de, bu haliyle bile top 50 içerisindeki  altcoin’lerin neredeyse hepsinin performansını, yüzde 85 gibi inanılmaz bir oran ile geride bıraktı. Toplam piyasa değerine göre ilk 50 içerisine girmeyi başaran altcoin’lerin performansı ise yatırımcılarını üzmeye devam ediyor.

Bitcoin’in Yıllık Performansı Nasıl?

BTC, 3.000 dolardan başladığı 2019 yılında 14.000 dolara kadar çıkarak yüzde 400 gibi inanması zor bir yükselişe imza attı. BTC, mevcut seviyesinde bile yılın başına kıyasla iki kat daha kazançlı bir pozisyonda bulunuyor ve 2019 başlarında alım yapan yatırımcılar hala zarar etmiş sayılmaz.

Yıl içerisinde piyasa egemenliği konusunda yüzde 70,1’e kadar yükselen BTC, yükseliş anında altcoin’leri ezerken, düşüş anında da yine altcoin’lere kıyasla daha dirençli çıktı.

Tezos (XTZ) ve Cosmos (ATOM) gibi bazı altcoin’ler son günlerde Bitcoin’in yükselişine yetişse de, 2019 yılında genel olarak en çok konuşulan yine Bitcoin oldu. 2019 yılının en çok kaybedenleri ise iki kardeş coin olarak bilinen XRP ve Stellar Lumens (XLM) oldu. Hem J.P. Morgan gibi dev bir bankanın kendi blockchain tabanlı ödeme ağını geliştirmesi, hem de Libra’nın aynı sektöre gireceğinin duyurulması, benzer işleyişe sahip iki kripto para projesi için de çok kötü ve beklenmeyen bir sürpriz oldu.

Uzmanlar Bitcoin’in yıl sonuna doğru 4.000 dolara kadar düşeceğini tahmin etmekte ve bu durum altcoin’ler için de felaket senaryosu şeklinde yorumlanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Twitter, Bitcoin Konusunda Sessizliğe Bürünüyor

Sonrakini Oku

Tayland Kriptolara Düzenlemeler Getiriyor

Bir Cevap Yazın