Bitcoin’in Tükettiği Enerji Azalıyor

Cointelegraph’ın haberine göre her ne kadar yeri veriler Bitcoin hashrate’inin her gün yeni bir rekor kırdığını gösterse de Bitcoin’in tükettiği enerji miktarının da düştüğünü gösteriyor. Yani Bitcoin’in enerji tüketimi günden güne daha verimli hale geliyor.

Hashrate Artışı

Veri sağlayıcısı Statista’nın 5 Eylül’de paylaştığı verilere göre, Bitcoin madenciliğinin kullanmaya başladığı daha fazla hashrate’e rağmen tüketilen elektrik oranlarında düşüşler olduğu görülüyor.

Statista’dan elde edilen bir grafiğe göre, Temmuz ayı itibariyle enerji tüketimi yıllık 69.79 terawatt saat idi. Aynı grafiğe göre, Temmuz 2018’de bu rakam 71.12 terawatt iken hashrate oranı neredeyse şu ankinden %60 daha düşüktü.

Bilindiği üzere hashrate Bitcoin işlemlerinin işlenmesinde yer alan genel bilgi işlem gücü olarak karşımıza çıkıyor. Ağustos ayında hashrate 80 kentilyonu geçmişti ve sonrasında da artarak devam etti. Şu an da ise hashrate 90 kentilyonun hemen altında bulunuyor. Temmuz 2018’de bu rakam 40 kentilyon seviyesindeydi.

Bitcoin Madenciliği

Son zamanlarda ortaya çıkan veriler madencilerin ekolojik olarak daha bilinçli hale geldiklerini gösteriyor. Bitcoin fiyatlarında bu sene yaşanan artışlarla beraber birçok madencilik operatörü de verimliliği arttırmak adına bazı girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Öte yandan Haziran ayında yapılan bir araştırma, Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin dörtte üçünün yenilenebilir enerji kaynakları tarafından desteklendiğini ortaya koydu.

Ayrıca donanım üreticileri de geçen Kasım ayında piyasaya sürülen Bitmain’in 7nm Antminer’i gibi daha düşük enerji talebi ile çalışan makinalar üretmeye çalışıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dorian Kasırgasının Mağdurlarının Yardımına Blockchain Şirketi Koştu!

Sonrakini Oku

Ünlü Yatırımcı Ethereum Hakkındaki Görüşünü Açıkladı!

Bir Cevap Yazın