Bitcoin’in Tahtına Kimse Dokunamıyor

BU YILIN 3. ÇEYREĞİ, EN ÇOK BİTCOİN İÇİN BAŞARILI GEÇTİ. ETHEREUM VE RİPPLE GİBİ ALTCOİNLER İSE, BU YILIN BAŞINDA ZİRVEYİ GÖRMÜŞTÜ.

Geçtiğimiz 3 ay boyunca, Bitcoin’in piyasa değeri diğer altcoinlerden çok daha öndeydi. Yılın 4. çeyreğinde ne olacağı ise merak konusu.  

“Tartışmalı hardfork’lara rağmen, Bitcoin fiyatı yılın bu çeyreğinde %74 yükseldi.”

ALTCOİNLER RESMEN ERİDİ

Bitcoin, geçtiğimiz Bitcoin Cash ve gelecek olan yeni hardfork’a rağmen, %74‘lük bir büyüme gösterdi. Ancak ilginçtir ki, bu oranda büyüyen bir altcoin olmadı.

Ethereum’daki büyüme, kripto piyasasındaki çılgınlığı göz önüne alırsak, yok denecek kadar az. Çeyreğin başında 282USD olan Ethereum, çeyreği 302USD olan bir fiyat etiketiyle kapattı.

Ripple ise yüzleri bu sefer güldürmedi. Yılın ilk 2. çeyreğinde en çok büyümeye sahip olan Ripple, geçtiğimiz çeyrekte %26.9’luk bir düşüş göstererek 0.26USD’den 0.19USD’ye geriledi.

Litecoin ise çeyreğin en başarılı altcoin ünvanını almış bulunuyor. %37.5 yükselmeyle, fiyatı 40USD’den 55USD’ye çıktı.

Özetle, bu çeyrek altcoinler için bir geri dönüş oldu diyebiliriz. 2. çeyreğin sonunda, Ethereum’un %500’lük yükselişi kadar olmasa da, diğer altcoinlerde Bitcoin’e göre çeyreği başarıyla kapatmıştı.

Ancak 3. çeyrekte, çoğu yatırımcının tartışmalı bir 3 ay geçiren Bitcoin’e geri döndüğüne şahitlik ettik.

BİTCOİN İÇİN BOMBA GİBİ BİR ÇEYREK OLDU

Bitcoin, büyük sorunlarla ve negatif söylentilerle karşılaştığı gibi, çok başarılı anlarda yaşadı. Örneğin, 1 Ağustos’taki Bitcoin Cash hardfork’undan önce Bitcoin fiyatı yatırımcıları paniklettirse de, kısa süre sonra önemli bir düşüş olmadığı anlaşıldı.

5000USD’nin üzerine çıkarak yeni bir rekora imza atan Bitcoin, Çin’deki ICO ve kripto para alım satım yasaklarından sonra yeniden düşmüştü. Ancak Bitcoin, büyüklüğünü her iki yasaklama kararından sonra da gösterdi, ve yatırımcıların ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

ALTCOİNLER, BİTCOİN’İN YÜKSELİŞİNİ MÜMKÜN KILDI

Görünüşe göre, 2. çeyrekte gerçekleşen altcoin patlaması ve devasa para toplama etkinlikleri, 3. çeyrekte insanların dikkatini Bitcoin üzerine çekmiş durumda. CryptoCompare sitesinin endüstri analiz yöneticisi Charlie Hayter, bu durumu şöyle açıklıyor: 

“Altcoinlerde büyük bir risk vardı, ve insanlar çoğu altcoinin fiyatının olması gerekenden yüksek olduğunu düşündü ve Bitcoin’in daha sağlam olduğunu anladılar.” Kaynak: CoinTelegraph

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Blockchain ile Herşey Mümkün

Sonrakini Oku

Ünlü Yatırımcı Mike Novogratz: Bitcoin Nisan 2018’de 10.000$ Olacak

Bir Cevap Yazın