Bitcoin’in Satoshi’si, Oxford Sözlüğüne Girdi!

Dünyanın en büyük ve en çok kabul görmüş İngilizce sözlüklerinden olan Oxford English Dictionary (OED), 9 Ekim tarihinde yaptığı bir duyuruda ”Satoshi” kelimesini Bitcoin’in en küçük birimi olarak kabul ettiğini açıklamıştı.

Firmanın blogu aracılığıyla yapılan duyuruda, bu kelimenin sözlüğe yeni eklendiği ancak buna rağmen eklenmesinden yaklaşık 7 yıl önce ilk defa kullanıldığı vurgulandı:

”Satoshi, Bitcoin kripto parasının en küçük birimidir ve Bitcoin yaratıcısının(larının) kullandığı  – büyük ihtimalle takma isim olan – Satoshi Nakamoto adından gelmektedir. ”

Kripto Paraların Tanınırlığı Artıyor

Aslında lider kripto para birimi Bitcoin’in özellikle 2017 yılında yaptığı rekor yükseliş sadece bunun değil, birçok kripto para biriminin küresel çapta tanınmasına yol açtı. Bitcoin’in yanı sıra Ethereum, XRP, Bitcoin Cash ve daha nice kripto para birimi artık ciddi bir tanınırlık ve kabule sahip.

Oxford 2013 yılında Bitcoin’i ilk defa kelime olarak listesine dahil etmişti ki bu BTC’nin etkisinin hangi tarihe kadar dayandığını kanıtlamakta. Bitcoin Oxford’a ilk giriş yaptığında ise ”herhangi bir merkez bankasına ihtiyaç duymadan işlem yapılabilen dijital para birimi” tanımlaması ile listeye dahil edilmişti.

Oxford buna ek olarak 2014 yılında da kripto para birimlerini (cryptocurrency) bir kelime olarak kabul ederek aslında ana akım tanınırlık konusunda önemli bir işe imza attı. Sözlüğe ek olarak dünyaca ünlü üniversite Oxford Üniversitesi de bundan 1 sene önce blockchain araştırma merkezi açacağını açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Eğer Tüm Sistem Çökerse Çözüm Altın Mı Olur Bitcoin Mi?

Sonrakini Oku

Jihan Wu: Bitcoin Yarılanması Boğa Piyasasını Getirmeyebilir!

Bir Cevap Yazın