Bitcoin’in Gelişimine En Çok Yardım Eden Kurumlar Belli Oldu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilip piyasaya sürülse de, açık kaynaklı koda devamlı olarak katkı sağlayan ve ağı iyileştirmek için uğraşan kişi veya kurumlar olduğu da biliniyor.

BitMEX kripto para borsasının araştırma bölümü BitMEX Research tarafından yayınlanan gönderide de Bitcoin ağındaki gelişmelere en çok katkı sağlayan kurumların hangileri olduğu ortaya çıktı. Söz konusu geliştirmelerin büyük bir çoğunluğunun ölçeklenebilirlik ve ana akım kitlelerin kullanımı odaklı olduğu görülüyor.

Bitcoin’e En Çok Katkı Sağlayan Firmalar

En alttaki tweet’ten ulaşılabilecek raporda, Blockstream ve Lightning Labs’ın Bitcoin ağına en aktif katkı sağlayan iki kurum olduğu görülüyor. Özellikle uzun vadeli ölçeklenme çözümü bulmak isteyen iki kurum da farklı farklı yan ağlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Lightning Network’ün geliştirdiği Lightning Network yatırımcılar arasında daha çok biliniyor olsa da, Blockstream’in Liquid isimli yan ağı da son aylarda oldukça önemli işler başarıyor.

Öne çıkan söz konusu iki kuruma ek olarak Chaincode Labs, MIT DCI gibi firmalar da en çok katkı sağlayanlar arasında yer alıyor. Square Crypto ve DG Labs‘ın da Bitcoin gelişimine katkı sağladığı ancak diğerleri kadar fazla katkıda bulunmadığı raporda yer alan bilgiler arasında.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Güney Kore’nin En Büyük Bankası Kripto Para Sektörüne Girdi!

Sonrakini Oku

Bir Kripto Para Madencilik Şirketi Daha Kepenk Kapattı!

Bir Cevap Yazın