Bitcoin’in Çöküşü Günler Öncesinden Tahmin Edilebilir Miydi?

Birçok kripto para yatırımcısı şu sıralar evinde oturup kripto para piyasalarının ve Bitcoin‘in (BTC) çöküşünü izliyor olsa da, CryptoQuant tarafından ortaya atılan bir teoriye göre bu düşüş aslında günler öncesinden kendisini belli etti.

Bitcoin’in Düşüşünde Balinaların İzi Var!

Birçok kripto para yatırımcısı düşüşe hazırlıksız yakalanmış olsa da, eldeki veriler gerçekten de günler önceden başlayan hazırlığın satışa yönelik olduğunu kanıtlamaya çok yaklaştı. Bitcoin’in çöküşünü anlamak için kullanılabilecek veriler ise temel olarak borsaların hacmine ve borsalara gönderilen BTC miktarına dayanıyor.

Aşağıdaki grafikte tam da çöküşten önce önde gelen kripto para borsalarına gönderilen Bitcoin (BTC) miktarının hacmi görülüyor. Gönderilen BTC miktarının fiyatın tam da dibi gördüğü tarihte rekor bir yükseliş elde etmesi, aslında balinaların ortak bir düşüş için beraber hareket etmiş olabileceklerini gösteriyor.

Balinaların bunu tam da teknik göstergeler ters bir pozisyonu gösterirken yapmış olmaları ise, piyasanın ciddi anlamda zarar görmesine sebep olmuştu. Ünlü kripto para analisti Josh Rager o tarihlerde yaptığı açıklamasında fiyatın 7.000 dolar altına inmesinin pek olası olmadığını belirtmişti. Bu açıklamadan sonra BTC’nin %44 düşüşü ise tarihe geçti.

CryptoQuant Crypto dump

Balinalar daha önce defalarca kripto para piyasasını benzer şekillerde maniple etmişlerdi. Bu da yatırımcılara yaşanan son sert düşüşün yine benzer bir şekilde gerçekleştirilmiş olduğunu düşündürttü. Buna rağmen şu an bütün piyasa ile BTC dibe doğru ilerliyor ve balinalar da bu durumdan memnun olmayabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’i Yüzde 50 Düşüren Sinyal Yine Göründü!

Sonrakini Oku

Ünlü Analist: “Kripto Paraların Temeli Hasar Gördü”

Bir Cevap Yazın