Bitcoin’in (BTC) Yararları ve Kusurları Neler?

Bitcoin, sanal dünyada var olan bir tür para olarak ifade edilebilir. Söz konusu buluş Satoshi Nakamoto isimli anonim bir kişi veya kişilere tarafından gerçekleştirildi. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ise bu tarihe kadar netlik kazanmadı ve gizemini koruyor.

Bitcoin geleneksel itibari paralar gibi değildirler. Kullanıcılar BTC elde etmek için madencilik yapar. Programlama ve tamamen kodlama ile hayata geçirilen Bitcoin, sanal olarak işlem görür. Kullanıcı veya yatırımcı, özel cihazlar kullanarak sorumluluğu üstlenir ve çeşitli adımlarda borsalar üzerinden alım veya satım işlemini tamamlar. BTC alım satımı veya depolaması cüzdanlar aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Bitcoin’in Özellikleri

Lider kripto para birimi Bitcoin geleneksel para standartlarının bazı özelliklerini taşır. Buna örnek olarak, alım gücü ve web tabanlı alım satım araçlarının kullanılabilmesi gösterilebilir. Aynı geleneksel nakit para gibi kullanılabilen Bitcoin’in nakitten en büyük farkı çok daha gelişmiş bir dünyada var olmasıdır.

Bitcoin’in itibari paralar veya geleneksel paralardan farklı en büyük özelliği ise bunun merkezsiz olmasıdır. Söz konusu para birimi herhangi bir kurumun veya şirketin yönetimi altında değildir. Bu da kullanıcılara Bitcoin kullanırken özgürlük verir.

Buna ek olarak alım satım işlemleri de hiçbir isim, adres veya ev bilgisi ile bağlantılı olmayan Bitcoin adresleri ile yapılır. Bitcoin adreslerinin bu konuda tamamen gizli olması, özgürlükle merkezsizliği arttırır. Her bir Bitcoin alım satımı herkesin erişebileceği şekilde blockchain ağında kaydedilir. Eğer bir kullanıcı bu verilerinin içerisine adres bilgisi gibi bilgilerini eklerse bu herkes tarafından görülebilir.

Blockchain ağındaki kayıtların değiştirilmesi özellikle Bitcoin için neredeyse imkansızdır. Bitcoin alım satım ücretleri ise genellikle geleneksel para transferlerine kıyasla daha uygundur.

Bitcoin’in Kullanım Alanları

Bitcoin bir ürün veya hizmet alımının yanı sıra çeşitli yatırım araçlarına katkı sağlamak için de kullanılabilir. Forex ile Bitcoin alım satımı ve bunun gibi yatırım fırsatları doğabilmekte. Buna ek olarak birçok marka ve kurum artık Bitcoin ile alışverişin de önünü açtı.

Bitcoin Yatırımı Yapmalı Mıyım?

Bitcoin son birkaç ay içerisinde inanılmaz bir şekilde yükseldi. Daha önce Bitcoin’in ne olduğunu bilmeyen binlerce belki de milyonlarca yatırımcı bu yakın zamanlı yükselişten dolayı BTC’nin adını duymaya başladı. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin alması ve medyada Bitcoin’den söz edilmesi, paranın kriptografik versiyonlarının da popüler olmasını sağladı.

Dijital para birimi veya “gelişmiş para birimi” son dönemde herkese adını duyurmayı başardı. Dünya çapındaki alım satımları çok daha hızlı ve ucuz yapan söz konusu para birimleri, dünyanın dört bir yanına yayıldı. Bu alım satımlar ise kripto para borsaları aracılığıyla veya özel anahtarla erişilebilen cüzdanlarla yapılmakta.

Bitcoin’in yükselişi ile herkes BTC almaya kalkışsa da şu an için BTC aracılığıyla kazanç elde edilebilecek iki yol var. Bunların ilki girişim ve yatırım olarak Bitcoin almak ve bunun yükselmesini beklemek. İkinci yol ise Bitcoin madenciliği şeklinde ifade edilebilir.

Nispeten yeni bir para birimi olan Bitcoin yaşadığı inanılmaz yükselişe rağmen birtakım risklere sahip. Yine de buna inanılmaz miktarlarda para aktarıldığı ve sermaye akımı yaşandığı bilinen bir gerçek. Kurumlar şu an bu parayı kullanmak için birbiri ile yarışıyor ve bunun sıfır dolara inmesi pek olası gözükmüyor.

“Madencilik” de aynı Bitcoin gibi belirli bir risk/ödül faktörüne sahip. Bitcoin’in ilk döneminde sadece bilgisayar ile bile BTC kazımı yapılabiliyordu. Ancak artık daha fazla kişinin BTC madenciliği yapması nedeniyle bilgisayar gibi ekipmanlarla madencilik çok geride kaldı ve özel ekipmanlar geliştirildi.

21 milyon sayısına yaklaştıkça madencilik zorluğu artıyor ve madenciler daha fazla kaynak aktarmak zorunda kalıyor. Madencilerin bunca para ve çabaya rağmen emeklerinin karşılığını alamama risklerinin bulunması ise bunun risk/ödül faktörü olarak görülüyor.

Ancak bütün bunlara karşı üçüncü ve çok daha güvenli bir yol bulunuyor. Aslında bu madencilikle bağlantılı bir yöntem. Zenginlik ve gelir vaadi içeren bir sektörde en kazançlı iş, bu zenginliğe gitmeyi sağlayacak araçlar satmaktır. Eşi benzeri olmayan bir maden zenginliğinin duyulması durumunda kazım ekipmanları satmak size büyük kazançlar getirebilir.

Birçok insan şimdi Bitcoin’e akın ediyor ve bazı uzmanlar hiçbir riske girmeden ciddi kazançlar elde edebilir. Makaleleri anlamak, toplantılara katılmak, Bitcoin piyasasını izlemek ve bunun gibi katkılar sağlamak böyle durumlarda eşsiz fırsatlar sunabilir. Yatırımcıların herhangi bir nakit yatırım yapmadan önce piyasayı en az 1,5 ay izlemesi yararlarına olabilir. Bu oldukça volatil bir piyasa ve zararları da beraberinde geliyor.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları

Dezavantajları

Bitcoin son yıllarda devrimsel bir teknoloji olarak görülse internet üzerinden takip edilemiyor olması ve bu sebeple suçlular tarafından kullanıldığı düşüncesi yanlış bilinen bir söylenti. Bitcoin sisteminde tüm kayıtlar hakla açıktır ve takip edilmesi nakit paraya göre daha kolaydır.

Avantajları

Bitcoin’in en büyük avantajı sınırlı bir arza sahip olması şeklinde biliniyor. Bu sayede altın gibi değerli varlık statüsüne giren BTC, devamlı azalan blok ödülü ile de enflasyona karşı direnç sağlıyor. Kimsenin Bitcoin’i kontrol etmiyor olması da merkeziyetsizliğin getirdiği bir özgürlük sunuyor.

İsteyen herkes Bitcoin alabilir, satabilir veya bunu istediğine gönderebilir. Hiçbir hükümet kısıtlaması veya düzenleme Bitcoin alım satımını engelleyemez. Bitcoin’in hem yasaklara hem de parasal sorunlara karşı “can simidi” görevi görmesi, en büyük avantajı olarak sunulabilir.

Buna ek olarak dünyanın herhangi bir yerinden istenen herhangi bir yere bazen internet bile olmadan BTC göndermek mümkün. Lider kripto para birimi Bitcoin son 10 yıla damga vurdu ve ne kadar fazla kişi bunu duyarsa değeri o kadar artabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

JP Morgan Açıkladı: Bitcoin (BTC) Fiyatı Uzun Vadede 146.000 Dolar Olabilir

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyat Tahminlerinde Yanılmadı: Ünlü İsimden Yeni BTC Tahmini

Bir Cevap Yazın