Bitcoin’in (BTC) Ani Yükselişi ve Düşüşü, Altcoinlere Tuzak mı?

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün 3.500 dolara yakın yükselişle beraber 40.000 dolar rekorunu kırdı. Neredeyse bundan 1 yıl önce 4.000 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin’in bu kadar kısa sürede 40.000 dolara kadar yükselmesi, kripto para piyasalarını balon olarak gören birçok “analist” için net bir cevap olmuş olabilir.

Bitcoin 40.000 Doları Görüp Sert Çakıldı

Bitcoin fiyatı 40.000 doları görüp 40.400 dolara kadar yükseldikten sonra tahmin edilen yükseliş başladı. Birçok kripto para borsasında 36.700 dolara kadar gerilediği görülen lider kripto para birimi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise yeniden 39.000 dolar bandına geri döndü. Peki Bitcoin fiyatında görülen bu oynaklığın asıl sebebi neydi?

Bitcoin fiyatının 40.000 dolara geldikten sonra sert bir düşüş yaşaması aslında psikolojik olarak beklenen bir durum olarak görülmekteydi. Beklenen oldu ve satış baskısı kendini gösterdi. Ancak 40.000 doların devamında long pozisyon açan birçok yatırımcının tasfiye olduğu verilerden görülebilmekte. Sadece Binance üzerinde 200 milyon dolar ve üzerinde long pozisyonun tasfiye olduğu görülüyor.

Altcoin Yatırımcıları Test Edildi

Bitcoin’in yükselişine bakarak sıranın altcoinlerde olduğunu düşünen birçok yatırımcı da bu noktadan açtıkları pozisyonlar nedeniyle ciddi zararlar etmiş olabilir. Sosyal medyadaki gönderilere bakıldığında özellikle XRP  ve DOT yatırımcılarının durumdan şikayetçi olduğu görülmekte.

Bitcoin fiyatının önce rekor kırıp daha sonra bütün altcoinleri kısa süreliğine beraberinde aşağıya çekmesi, balinaların planlı bir hareketi de olabilir. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti bu sert yükseliş ve düşüşle beraber 69,81 seviyesinde geziniyor. Bu durum hala altcoinler için yükseliş şansı olduğuna işaret etse de dominance oranının 70 üzerine çıkması altcoin yatırımcılarını tedirgin edebilir.

Bitcoin sert düşüşe geçtiğinde altcoinlerin bundan çok daha sert etkilenmesi, yatırımcılara kurulan bir algı tuzağı olabilir. Yine de BTC  an itibarıyla 40.000 dolar üstüne yolculuğuna devam ediyor ve altcoinler için de sorun yok gibi gözüküyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Soluklanmıyor, Her Gün Yeni Rekor Geliyor: BTC Artık 41.500 Dolar!

Sonrakini Oku

Litecoin Yorumları: LTC’de Hangi Seviyelere Dikkat Edilmeli?

Bir Cevap Yazın