Bitcoin’in 2019 Başından Beri Yaşadığı Yükseliş Boşuna Mı?

Euro Pacific Asset yöneticilerinden Peter Schiff‘in açıklamalarına göre, yıl başından bu yana Bitcoin’in yaşadığı %179’luk artış boşa çıkabilir…

Sahte Ralli

Tecrübeli broker, Bitcoin‘in sadece 11 ayda 20.000 dolardan 3.200 dolar seviyelerine düşmesi sebebiyle 2018’deki düşüş eğiliminden sonra kendisini tam anlamıyla toparlayamadığını düşünüyor. Schiff’e göre her ayı piyasası, boğaların sahneye çıktığını gösteren sahte rallilere ev sahipliği yapar. Dolayısıyla devam eden Bitcoin fiyat artışı da bunlardan biri.

Schiff bu konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Bu artış ve azalış zamanlarında birçok insanın canı yandı. Çünkü Bar Mitzvah paralarıyla Bitcoin alan ve onunda elde ettikleri karlarla Lamborghini sahibi olan çocukların hikayelerini duydular. Çok yakında hayatla ilgili yaptıkları tasarrufları kaybeden insanların hikayelerini duyacağız. Çünkü Bitcoin’e ‘oyun’ paralarını değil ‘gerçek paralarını’ yatırdılar.

Öte yandan Schiff’in yaptığı açıklamalara göre Bitcoin piyasası sahte bir piyasa. Çünkü broker, Bitcoin’in ne para birimi olduğunu ne de bir değer deposu olmadığını düşünüyor. Dolayısıyla yalnızca ekonomik kriz zamanında Bitcoin’in “cennet” rolünü oynadığını, insanların eninde sonunda değer depolama aracı olarak altını tercih edeceğini de ekliyor. Schiff bu konu şu sözlerle açıklıyor:

Merkez bankaları altın alıyorlar, Bitcoin almıyorlar çünkü altın paradır.

Bitcoin’in Değeri Yok

Greyscale Investment CEO’su Barry Silbert ile yaptığı görüşme sırasında Schiff altın ve Bitcoin’i kıyasladı.
Bilindiği gibi Silbert, Bitcoin’in altının neredeyse tüm özelliklerine sahip olduğunu düşünüyor. Ayrıca Silbert’a göre, Bitcoin sayesinde yeni bir ekosistem doğdu ve bu ekosistemin içinde kurulan şirketler birçok iş alanı yarattı.
Schiff ise bunun tam tersini düşünüyor. Altın yatırımlarının eninde sonunda çok büyük bir getiri elde ettiğini savunan Schiff, Bitcoin’in altın karşısında tamamen değersiz olduğunu iddia ediyor.

Bunların yanında ünlü broker, Bitcoin’in değerinin sıfır olduğunu düşünen ilk kişi değil. Geçtiğimiz ağustos ayında yaptığı açıklamalarda eski PayPal CEO’su Bill Harris de Bitcoin’in sıfıra doğru giden bir “heves” olduğunu dile getirmişti. Hatta Harris tüm kripto paraların sıfıra doğru gittiğini ifade etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

G20’nin Uluslararası Gözlemcisi Kripto Para Riskleriyle İlgili Rapor Yayımladı

Sonrakini Oku

Francis Pouliot: Bir Bitcoin 2832 Dönüm Araziye Denk!

Bir Cevap Yazın