Bitcoin’in 10 Yıllık Getirisi Ne Durumda?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sık sık altın ile kıyaslansa ve gerçek bir değer saklama aracı olmadığı şeklinde iddialar ile eleştirilse de, getiri konusunda kesinlikle altının ciddi bir şekilde üzerine çıkmayı başardı. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde en çok talep gören varlıklardan olan altın, Bitcoin’in piyasaya girişi ile birlikte tahtını kaybetmeye çok yaklaştı şeklinde yorumlanabilir.

Lider kripto para birimi Bitcoin 2017 yılının sonlarına doğru rekor kırarak 20.000 dolara yükselse de, 2018 yılında %80 civarında düşüş yaşadı ve 3.000 dolara kadar geriledi. Ancak yine de bundan yaklaşık 9 yıl önce Bitcoin’e 100 dolar yatırmış olsaydınız şu an altının hiçbir zaman veremeyeceği kadar çok kazanç elde etmiş olacaktınız.

Bitcoin ve Altın Yatırım Farkı

Ünlü kripto para analisti Rampage de bundan 20 yıl önce altına 100 dolar yatıranların günümüzde 500 dolara sahip olacağını, bundan 9 yıl önce Bitcoin’e aynı miktarı yatıranların ise 16 milyon dolar elde edebileceğini ifade etti

Bitcoin’in altın yatırımcıları tarafından en çok eleştirilen yönlerinden birisi de volatilite olarak bilinmekte. Bitcoin volatilite konusunda yeni bir varlık olmasından dolayı ara sıra tehlike sınırlarında gezinebilse de, özellikle son 2 yıldır ciddi anlamda istikrar sağlamaya ve belirli bantlarda gezinmeye başladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İndikatörde Beklenen Hareket Geldi: BTC Nereye Kadar Düşecek?

Sonrakini Oku

Analistler Bitcoin’de Yükseliş Bekliyor!

Bir Cevap Yazın