Bitcoin’i Eleştirmeden Önce Anlamak Gerekiyor

Bitcoin değer depolama ve değer aktarım aracı gibi birkaç önemli özelliğe sahip olduğu için genellikle “gold 2.0” olarak nitelendirilir. Bu özellikleri ile birlikte 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana değerinde de ciddi artışlar görüldüğü bir sır değil. Ancak “Cryptocomicon” adlı bir Twitter analisti yakın zamanda Bitcoin yatırımının neden yapılmaması gerektiği ile ilgili bazı argümanlar ortaya koydu.

Analistin İddiaları

Cryptocomicon’ın paylaştığı tweet’e göre şu altı sebepten dolayı Bitcoin yatırımı yapılmamalı:

  • Özel değil
  • Karşılığı yok
  • Madencilik ödülü azalıyor ve istikrarsızlık var
  • Sabit blok boyutu tx oranı ile başa çıkamaz
  • Muhtemelen bu noktadan sonra hard fork olamayacak
  • Merkezi madencilik var

2018 yılına kadar çoğu hükümet Bitcoin’i fazla “özel” olduğu için büyük risk olarak görüyordu. Yani Bitcoin ile yapılan işlemlerin izlenemeyeceği, dolayısıyla suç faaliyetleri için biçilmiş kaftan olduğu iddia ediliyordu. O dönemde kripto para ekosistemi aslında bunun tam tersi olduğunu, işlemler her zaman şeffaf ve herkes tarafından görülebilir olduğu için takibinin çok kolay olduğunu ifade ediyordu.

Nihayet yakın zamanda Güney Kore, Bitcoin işlemleri izleyerek bir suç çetesini yakaladı. Bu da aslında bir dönüm noktası oldu ve Bitcoin’in sanıldığı gibi kötü niyetli girişimlerde kullanılmak için biçilmiş kaftan olmadığını kanıtladı.

Bitcoin ile işlemleri her ne kadar anonim ve kimlik bilgisi vermeden yapabilseniz de size ait olan cüzdanlar ve cüzdan adresleri Blockchain üzerinde herkes tarafından ulaşılabilir olduğu için alsında tam anonim sayılmazsınız. Dolayısıyla Bitcoin Cryptocomicon’un belirttiği şekilde “özel” değil. Ancak şeffaflığın sağlanması ve işlemlerin hiçbir şekilde değiştirilememesi Bitcoin’i güvenli yapana noktalardan yalnızca ikisi olarak karşımıza çıkıyor.

Ölçeklenebilirlik Sorunları

Aslında ölçeklenebilirlik ve işlem ücreti sorunlarının çözümü için de sürekli çalışmalar yapılıyor. Her ne kadar blok boyutlarının benimsenmenin artmasıyla zorda kalacağı ve yetmeyeceği ifade edilse de ikinci katman ölçeklenebilirlik çözümleri ile bunun üstesinden gelinebilir.

Ayrıca işlem ücretleri de her ne kadar yüksek olursa olsun muhtemelen hiç bir zaman geleneksel sistemdeki işlem ücretleri ile karşılaştırılacak kadar yükselmeyecek.

Madenciliğin Merkezi Hale Gelmesi

Madenciliğin çeşitli şirketler tarafından yönetiliyor olması şu an için bir sorun gibi görünse de ileride bu durumun çözüme kavuşması bekleniyor. Örneğin, şu anda madencilik faaliyetlerinin %65 gibi büyük bir çoğunluğunun Çin’de olduğunu biliyoruz. Ama bunun ilerleyen zamanlarda tüm dünyaya yayılması bekleniyor.

Bunların yanında Bitcoin’in bir karşılığının olmaması gibi bir durum söz konusu dahi değil. Şu anda tüm dünya borcunu ödemek istese bunu karşılayabilecek bir rezerv yok. Yani dünyanın borcu rezervleri çoktan aştı ve büyümeye de devam ediyor. Ama herkes Bitcoin’lerini çekmek istese bu kolaylıkla karşılanabilir.

Dolayısıyla Cryptocomican’ın iddialarının bazıları doğru olsa da çözümü olmayan şeyler değil. Zaten iddiaların bir kısmının da aslında anlaşıldığı gibi olmadığı ortada. Dolayısıyla her zaman belirttiğimiz gibi, evet, Bitcoin ve kripto para yatırımı riskli ve çok dikkatli araştırma gerektiriyor. Ama Bitcoin’in amacını ve gelecekte ne yapmak istediğini anladığımızda her şey çok daha kolay ve açık bir hal alıyor….

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin’den Blockchain Firmasına Kovid-19 Yasağı!

Sonrakini Oku

Marty Bent: Petrol Şirketleri Bitcoin Madenciliğine Akın Edecek

Bir Cevap Yazın