“Bitcoin’i Düzenlemek Avrupa Merkez Bankası’nın Sorumluluğu Değil”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Mario Draghi kripto paraları düzenleme işinin kendi kurumunun çalışma alanı dahilinde  olmadığını ifade etti.

İtalya merkez bankası eski başkanı Draghi, ECB tarafından düzenlenen #AskDraghi isimli video serisinde kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. ECB’nin bitcoin’i düzenleyip düzenlemeyeceği ya da yasaklayıp yasaklamayacağı ile ilgili sorular soran pek çok Twitter kullanıcısına rastladığını aktaran Draghi, bu konuya cevap olarak şu açıklamaları yaptı:

“Kripto para düzenlemelerini yapmak Avrupa Merkez Bankası’nın sorumluluğunda değildir.”

Ayrıca Draghi, bir üniversite öğrencisi tarafından “bitcoin satın almayı tavsiye edip etmeyeceğine” yönelik sorulan bir soruya ilişkin de açıklamalarda bulundu. Bitcoin’i bir para birimi olarak görmediğini dile getiren Draghi, bitcoin satın alma konusu üzerinde dikkatli bir şekilde düşünülmesi gerektiğini belirtti. Draghi ifadelerine euro’nun istikrarlı olduğunu da ekleyerek “bitcoin’in sahip olduğu değerin büyük oranlarda değiştiğine” işaret etti.

Kripto paraların sahip oldukları merkezsiz yapıya değinen Draghi, bu konuya ilişkin şu açıklamaları kaydetti:

“Euro Avrupa Merkez Bankası tarafından destekleniyor. Dolar Amerikan Merkez Bankası tarafından destekleniyor. Para birimleri, bulundukları devletlerin merkez bankaları tarafından desteklenir. Ancak Bitcoin’i kimse desteklemiyor.”

Bu açıklamalar Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi tarafından bitcoin’e ve kripto paraların düzenlenmesine yönelik yapılan ilk açıklamalar değil. ECB başkanı geçtiğimiz Eylül ayında kurumunun “bitcoin’i düzenleyecek güce sahip olmadığına” yönelik bir açıklama yapmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı açıklamalarda ise kripto paraların dünya ekonomisi üzerinde kısıtlı bir etkiye sahip olduğunu iddia etmişti.

ECB bahsi geçen videonun yayınlandığı sırada, kurumun bitcoin’e nasıl baktığını detaylı bir şekilde açıklayan bir izahat yayınladı. Draghi’nin fiyat dalgalanması ve merkezsizlik konuları üzerine yaptığı yorumlarını tekrarlayan izahat kapsamında, bitcoin’in yaygın bir şekilde kabul görmediği ve “işlemlerinin yavaş ve masraflı olduğu” da ifade edildi.

Bütün bu ifadelere ek olarak kurum, cüzdanlarının hacklenmesi durumunda paralarını kaybeden bitcoin kullanıcılarına yönelik yasal bir korumanın bulunmadığına dikkatleri çekti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dubai’de Bitcoin ile Emlak Satışları Başladı

Sonrakini Oku

Kripto Paralar Kampüslere Son Hızla Girmeye Devam Ediyor

Bir Cevap Yazın