Bitcoin’i (BTC) Hareketlendiren Açıklama, Ünlü CTO’dan Geldi

Bitcoin (BTC) fiyatı pazartesi günü haftaya çok korkutucu bir şekilde başladı. 24.200 doları gördükten sonra 22.000 dolara kadar gerileyen BTC, birçok analistin 20.000 dolar desteği hakkında analizlerde bulunmasına yol açtı. Ancak korkulan olmadı ve Bitcoin fiyatı kaldığı yerden rallisine devam ederek yeniden 23.479 dolara kadar yükseldi. Bu rallinin arkasındaki isimlerden birisini ise Glassnode CTO’su ve işaret ettiği unsurlar olduğu görülüyor.

Glassnode CTO’sundan Olumlu Bitcoin Yorumu

Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft, yayınladığı güncel analizinde birden çok Bitcoin grafiğini inceleyerek bulduğu sonuçları paylaştı. Glassnode’un en üst düzey isimlerinden olan Schultze-Kraft, Bitcoin fiyatının 2021 yılı ve devamında likidite krizi sayesinde rekor kırabileceğini belirtti.

Normalde Bitcoin’in toplam arzının 21 milyon olduğu biliniyor. Satoshi Nakamoto tarafından 21 milyon olarak belirlenen bu arz, yıllar içerisinde ise gittikçe azaldı. Ünlü CTO, en fazla 21 milyon BTC olabileceğini ancak gerçek sayının yıllar içerisinde azaldığını ve en az 3 milyon BTC’nin yok olduğunu belirtti.

3 Milyon BTC Kayıp

Glassnode yöneticisinin belirttiği 3 milyon BTC, toplam arzın %16’sına denk geliyor. Bunların yok olması ise bazen yanlış adrese gönderim, bazen bunların bulunduğu donanım cüzdanının kaybolması veya bunun gibi olaylarla gerçekleşti. Glassnode CTO’su an itibarıyla Bitcoin arzının %5’inin kurumsal yatırımcılar tarafından alındığını ifade etti.

CTO, toplam Bitcoin arzının %16’sının ise “gerçek HODLER” ekibi tarafından alındığını ve bunların asla satılmayacağını düşünüyor. Schultze-Kraft’ın bu açıklamasının arkasındaki sebep ise %16’lık arzın yıllardır hiçbir şekilde yerinden oynamaması.

bitcoin

Kurumsal Yatırımcılar Panik Satışı Yapmıyor

Schultze bunun yanı sıra kurumsal alımın gitgide daha fazla artacağını belirtti. Grayscale’in sadece son 6 ay içerisinde müşterileri için 210.000 Bitcoin satın aldığı biliniyor. Bunun yanı sıra MicroStrategy, MassMutual, One River Asset Management, Guggenheim Partners ve SkyBridge Capital Bitcoin alan şirketlerin sadece bazıları olarak biliniyor.

Bitcoin fiyatının geldiği bu nokta aslında kurumsal yatırımın net bir sonucu. Yüklü miktarda alım yapılması  ile bireysel yatırımcılardan farklı olarak uzun vadeli hedefe sahip olunması, kurumsal yatırımcıları çok farklı kılıyor. Piyasanın yaşadığı sert düşüşlerde bile  kurumsal yatırımcıların ellerindeki BTC’leri satmayışları, aslında fiyatın daha önceki yıllarda görülen volatilitesini törpülemekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İnanılmaz Bitcoin (BTC) Transferi: 1 Milyar Dolar Gönderildi

Sonrakini Oku

XRP Fiyatının Kan Kaybı Sürüyor: 4 Milyar Dolar Uçtu!

Bir Cevap Yazın