Bitcoin’e (BTC) Bir Darbe de İngiltere’den Geldi!

İngiltere’nin finansal regülatörü FCA, kripto para ve Bitcoin türev ürünlerinin bireysel yatırımcılara satılmasını resmi olarak yasakladı. Yasaklama kararı yeni alınsa da bu yasağın 6 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi. FCA, bu ürünlerin bireysel yatırımcılara satışını birkaç sebepten ötürü hatalı buluyor.

FCA tarafından yapılan açıklamada türev ürünün temel alındığı varlığın güvenilir bir değerlemeye sahip olmaması, ikincil piyasalarda piyasa manipülasyonunun yaygınlığı, kripto para birimlerinin fiyatında görülen aşırı hareketlilik, kripto para birimlerinin bireysel yatırımcılar tarafından yanlış anlaşılıp yorumlanması sebeplerinin bu yasağın temelini oluşturduğu belirtildi.

FCA Açıkladı: Bitcoin Türev Ürünleri Kalkıyor

FCA tarafından yayınlanan açıklamada bu yasak ile birlikte vatandaşların 53 milyon sterlin değerinde tasarruf elde edeceği de vurgulandı. FCA’nın üst düzey yöneticilerinden olan Sheldon Mills, Bitcoin ve kripto para türev ürünlerinin bireysel yatırımcılara ciddi zararlar verdiğini ve birçok vatandaşın bu sebeple zarara uğradığını vurguladı.

Aslında türev ürünlere karşı bir darbe de bundan kısa süre önce ABD’den gelmişti. Dünyanın en büyük Bitcoin türev ürün borsalarından olan BitMEX’e ve bunun kurucularına CFTC tarafından dava açıldı. BitMEX’in kurucu ortaklarından birisi tutuklandı ve lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı o gün 500 dolar geriledi.

Bitcoin fiyatının özellikle türev ürünler (kaldıraçlı ürün vb.) nedeniyle ciddi oynaklığa sahip olduğu biliniyor ve bunların dünya çapında yasaklanması sektörü çok farklı boyutlara çekebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP İçin İnanılmaz Tahmin: 30 Dolar Mümkün Mü?

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH) Fiyatı İçin En Önemli Sinyal Görüldü

Bir Cevap Yazın