Bitcoin’den (BTC) Beklenen Fon Müjdesi, Ethereum’dan (ETH) Geldi

2019 yılında neredeyse her Bitcoin (BTC) yatırımcısı olası bir Bitcoin ETF’sinin kabulünü beklerken müjdeli haber bir türlü gelmedi. Aslında dünyanın farklı yerlerinde Bitcoin ETF’si benzeri ürünler borsalarda listelense de yatırımcıların büyük bir kısmı ABD’den ve ABD’nin finansal regülatörü SEC’den böyle bir haber bekliyordu.

Ethereum ETF’si Listelendi

Şimdi ise ABD’nin komşusu Kanada’dan Ethereum (ETH) tabanlı ETF benzeri türev ürün müjdesi geldi. 3iQ Corporation tarafından yapılan açıklamada, ETF benzeri bir ürünün resmen listelendiği belirtildi. 3iQ şirketi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Ether Fund (TSX:QETH.U) isimli ürünün şu an Toronto Menkul Kıymet Borsasında alım satıma açıldığını belirtti.

Söz konusu menkul kıymet borsasının “ETH fonu listeleyen dünyanın ilk regüle edilen büyük borsası” olduğu vurgulanıyor. Yatırımcılar 11 Aralık tarihinden itibaren TSX platformu üzerinden Ethereum fonu aracılığıyla alım satım yapabilecek. Yeni Ethereum fonu IPO fiyatından yani 10,80 dolar üzerinden satışa sunuldu ve listelenir listelenmez 76,5 milyon dolar topladı.

QETH, Yükselişe Geçti

QETH, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 11,02 dolardan işlem görüyor. Yani bunun fiyatı üzerinde şu an borsanın ve yatırımcıların söz hakkı var. Şirket tarafından piyasaya sürülen bir başka fon QBTC de piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana yükseliş yaşadı ve son 24 saat içerisinde de 27,18 dolar seviyesine çıktı.

Tecrübeli analist Koroush AK, buna yönelik açıklamasında yeni listelemenin sadece TSX yatırımcıları içi değil, aynı zamanda bütün Ethereum yatırımcıları için çok büyük ve önemli olduğunu vurguladı. AK, bütün Ethereum yatırımcılarının beklediği haberlerden birisinin geldiğini belirtti. Ethereum fonundaki ETH’lerin ise ABD’nin en büyük kripto para borsalarından Gemini’nin depolama birimi Gemini Custody bünyesinde tutulacağı belirtildi.

Ethereum Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor

3iQ şirketi de bu hizmetin Gemini kripto para borsasının yardımları olmadan hayata geçirilemeyeceğini ifade etti. Aslında Ethereum bireysel yatırımcıların ilgisini DeFi çılgınlığı ile çekmeyi başarsa da kurumsal tarafta hala eksiklikleri ile gündeme geliyordu. Şimdi kurumsal yatırımcıların ve direkt olarak Toronto Menkul Kıymet Borsası yatırımcılarının ilgisi, Ethereum için bu eksikliği giderebilir.

eth

Ethereum fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 549 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %3 değer kaybetti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple (XRP) Fiyatı Yeniden Toparlanabilir Mi?

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Düşüşten Sonra Toparlandı: Peki Ripple (XRP) Fiyatı Ne Olacak?

Bir Cevap Yazın