Bitcoin’de Yeni Rekor! Bitcoin Ağ Zorluğu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin (BTC) ağı, saniyede 190.71 exahash (EH/s) ortalama hash oranıyla 26.643 trilyonluk yeni bir tüm zamanların en yüksek madencilik zorluğunu kaydetti. Bu durum devam eden bir ayı piyasasına rağmen güçlü topluluk desteğine işaret ediyor.

Bitcoin Ağ Zorluğu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bitcoin ağının zorluğu, işlemlerin onaylanması ve BTC madenciliği zorluğuyla bağlantılı olan genel hesaplama gücü tarafından belirlenir. Blockchain.com tarafından aktarılan verilere göre, ağ zorluğu, Çin’den kripto madenciliğine yönelik kapsamlı bir yasak da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Mayıs ve Temmuz 2021 arasında bir düşüş gördü.

Ancak, madencilerin faaliyetlerine diğer ülkelerde devam etmesiyle birlikte, ağ zorluğu Ağustos 2021’den bu yana ciddi bir iyileşme gördü ve sonuç olarak, 22 Ocak’ta BTC ağı 26.643 trilyonluk yeni bir ATH kaydetti.

Buna ek olarak BTC.com’dan alınan veriler, ağın önümüzdeki 12 gün içinde 26,70 trilyonluk bir ağ zorluğuyla başka bir ATH’ye ulaşarak daha da güçlenmeye devam edeceğini gösterirken Bitcoin ağ zorluğundaki bu artış devam eden düşüşte topluluğun desteğine işaret ediyor.

F2Pool, son dört günde 88 BTC bloğu madenciliği yaparak hash oranına en fazla katkıda bulunan şirket oldu ve onu 76 blokla Poolin izledi.

Bitcoin Madencilik Zorluğu Nedir?

Bitcoin madencilik zorluğu, bir Bitcoin bloğu madenciliği yapmanın ne kadar zor olduğunu yansıtmak için tasarlanmış bir ölçüdür ve daha yüksek bir zorluk seviyesi, işlemleri doğrulamak ve yeni kripto paralar çıkarmak için daha fazla bilgi işlem gücü gerektirir. Bitcoin, hedef blok süresini 10 dakikalık tutmak için kendi kendini ayarlamaya programlandığından, zorluk ayarı her 2.016 blokta bir veya yaklaşık iki haftada bir gerçekleşir.

BTC madenciliği zorluğundaki devam eden artış, BTC işlemlerini çıkarmak ve işlemek için kullanılan toplam birleşik hesaplama gücü olan Bitcoin hash oranındaki önemli artışa paralel olarak ilerliyor. Bitcoin hash oranı, geçtiğimiz yıl Haziran ayında 52 EH/s’ye kadar düşüş yaşarken 2022’nin Ocak ayı itibarıyla bu oran tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 190.71 exahash’a (EH/s) yükseldi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Neden 5.000 Dolara Ulaşacak? Hedef Tarih ve 3 Sebebi!

Sonrakini Oku

Metaverse Coin’ler Ne Zaman Yükselecek: MANA, SAND ve AXS’de Son Durum!

Bir Cevap Yazın