Bitcoin’de Sert Düzeltme! Fiyat Nereye Kadar Düşecek?

Bitcoin (BTC) 48 saat içerisinde oldukça önemli bir ralli elde ederek 9.400 doların üstüne kadar çıkmayı başardı. Ancak bu yükselişin 9.500 dolar seviyesindeki yıllık direnç noktasından döndüğü görüldü. 29 Nisan tarihinin sabahında başlayan ralli ilk aşamada 8.700 dolara kadar gelse de 30 Nisan tarihindeki ek yükseliş ile ikinci bir artış yakalandı.

Bitcoin 8.700 Dolara Geriledi

Aslında yükselişin iki parçalı olması BTC yatırımcılarının 8.700 dolara çıkıştan sonra bir düzeltme beklediklerinin anlaşılmasına yol açtı. Yine de 30 Nisan sabahında görülen alış baskısı ve borsalardaki ticari hacim, yeni yatırımcıların sektöre girdiğini gösterdi.

Bu yükselişin ilk başta spekülatif bir hareket olduğu ve balinalardan kaynaklandığı düşünülse de BitMEX kripto para borsasındaki açık pozisyonların sayısının yılın en düşük seviyesine gerilediği görüldü. Bu da yükselişin türev ürün kaynaklı değil, bunun yerine daha çok spot işlem kaynaklı olduğunun anlaşılmasına neden oldu. Bu da aslında düşüşün de aynı yükseliş gibi organik olduğunu ve teknik analiz kapsamında kalacağını gösteriyor.

BTC son birkaç saattir ciddi bir düzeltme ile karşı karşıya olsa da fiyatın 8.700 dolarda yukarıdaki sebeplerden dolayı güçlü bir desteğe sahip olduğu görülüyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 8.767 dolardan işlem gören BTC, dünün direnç noktasını desteğe çevirmeyi başardı ve burada tutunma bir süre daha devam edebilir.

Eğer BitMEX ve Bitfinex gibi türev ürün platformlarındaki short yani düşüşe yönelik pozisyonların sayısında artış olursa, 8.700 dolar seviyesi de bu baskıya  dayanamayabilir. O zaman da haftalık direnç olan 7.700 dolara doğru bir çakılma yaşanacağı tahmin ediliyor. Ünlü analist Tone Vays da Bitcoin için düşüş tahminini açıklamıştı ve fiyat adeta bu tahminden sonra çok sert çakıldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’de 13.000 Dolar Grafiği! Önümüzdeki Günler Hareketli Olabilir

Sonrakini Oku

Bitcoin’in 9.000 Dolara Tırmanışını FED’in Faiz Kararı Mı Engelledi?

Bir Cevap Yazın