Bitcoin’de Fırtına Öncesi Sessizlik: BTC Göstergelerinde Rallinin Ayak Sesleri!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 50.000 dolarlık fiyat seviyesini geçmek için yeni bir mücadele içinde bulunurken, on-chain verilerin BTC fiyatı ile ilgili oldukça iyi göstergeler sunduğu görülüyor.

Fırtına Öncesi Sessizlik

Elde edilen veriler göre şu anda Bitcoin göstergeleri oldukça ilginç değerler gösteriyor. Bu göstergelerin bazılarının ise tüm zamanlar rekorunun kırılmasını sağlayan 2020 sonu ve 2021 başı göstergeler ile benzer olması özellikle dikkat çekiyor.

Bu noktada analistler 3 göstergenin oldukça önemli olduğunu ifade ediyor. Bu göstergelerden ilki, Bitcoin ağında blok başına gerçekleşen ortalama işlem sayısını gösteren “işlem sayısı göstergesidir”. Elde edilen verilere göre bu değer son zamanlarda oldukça değişti. Aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi metriğin değeri son zamanlarda yükseldi ve bu bir artış sinyali olarak değerlendiriliyor.

Ortalama token transferleri olarak adlandırılan ikinci metrik, BTC zincirinde aktarılan ortalama token miktarını gösteriyor. Kullanılan üçüncü metrik ise işlem ücretlerinin görüldüğü göstergeler.

Konuyla ilgili grafikler değerlendirildiğinde iki durumun net bir şekilde görüldüğü ifade ediliyor: Ortalama token transferleri son zamanlarda 32 BTC ile yeni bir rekora ulaştı ve işlem ücretleri son birkaç ayda düşerek stabil bir hal aldı.

Göstergeler Benzer

Yapılan açıklamalara göre bu üç göstergeden elde edilen bilgiler ile Bitcoin’in bir önceki rallisinde aynı göstergelerin verdiği bilgiler oldukça benziyor. Dolayısıyla analistler yeni bir ralli başlangıcında olduğumuzu düşünüyor.

Bunlara ek olarak analistler şu an içinde bulunduğumuz dönemi “fırtına öncesi sessizlik” dönemi olarak nitelendiriyor. Eğer Bitcoin hızlı bir şekilde yükselip 50.000 doları destek seviyesi haline getirebilirse analistlerin bu öngörülerinin doğrulanmış olacağı düşünülüyor. Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ETHEREUM VE ETHER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sonrakini Oku

Balinalar Yeniden Harekete Geçti! Bitcoin (BTC) 60.000 Doları Hedefliyor!

Bir Cevap Yazın