Bitcoin’de 10.000 Doları Bilen Analistin Sıradaki Tahmini Ne?

Kripto para sektöründe lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında neredeyse her gün onlarca  yeni tahmin yapılıyor. Yaptığı BTC tahminleri 2017 yılında birbiri ardına tutarak kendisine büyük bir ün getiren Fundstrat Global Advisors‘ın önemli ismi Tom Lee, 2018 ve 2019 yıllarında ise bu ününü aynı seviyede tutamamıştı.

2018 yılının ayı piyasası birçok kişinin Lee’yi bir dolandırıcı ve sahtekar olarak görmesine sebep olsa da, kendisi 10.000 dolar tahmini ile yine bilmeyi başardı. Lee, sene başında yaptığı açıklamada BTC’nin 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkmaya hazırlandığını ve bunun önce 10.000 doları, sonra diğer seviyeleri getireceğini vurgulamıştı.

Bitcoin İçin 25.000 Dolar Tahmini ve Sebepleri

Lee aslında bundan birkaç gün önce de yakın vadede bir boğa piyasası beklediğini vurgulayarak birçok yatırımcıyı heyecanlandırmıştı. Peki Tom Lee’nin 2020 yılı için yaptığı fiyat tahminlerinin devamında ne yatıyor? Başarılı ekonomist ve analist CNBC’nin Fast Money programında uzun vadeli fiyat tahminleri için de önemli açıklamalarda bulunmuştu. Lee’ye göre 2020 yılı kesinlikle Bitcoin için oldukça olumlu geçecek.

Lee, Bitcoin’in yükselişini tetikleyecek toplam üç faktörün olduğunu vurguladı ve bunları şöyle sıraladı:

  • ABD Başkanlık Seçiminin yaklaşması BTC üzerindeki regülasyon baskısını azaltıp fiyatı arttıracak.
  • Bitcoin Halving (blok ödülü yarılanması) kesinlikle fiyatı etkileyecek.
  • Artan jeopolitik tansiyon (ABD – İran ) kesinlikle fiyata etki edecek.

Lee’nin uzun vadeli tahmini ise 6 ay gibi kısa bir sürede 25.000 doların üzerine çıkan bir Bitcoin olarak gözüküyor. Lee ilk tahmininde başarılı oldu ve şimdi gözler 25.000 dolara çevrildi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’in 10.000 Doları Aşması Bu Sefer Daha Farklı

Sonrakini Oku

Ethereum (ETH) Fiyatı Patlama Yaşıyor! Yükseliş Sürecek Mi?

Bir Cevap Yazın