Bitcoin Yükselişinin 3 Olası Sebebi!

Kripto para sektörü genel olarak yükselişe geçti ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saatlik süre içerisinde %5 ve üzerinde yükseliş yaşadı. BTC’de yaşanan bu yükseliş birçok kişiyi sevindirse de sebebinin büyük bir merak yarattığı açık. Bitcoin’in yükselişinin arkasında ise üç olası sebep olduğu görülüyor.

Bitcoin’in Yükselme Sebepleri

Bu sebeplerin ilki, itibari paraların ve enflasyonun yarattığı korku olarak biliniyor. Geçtiğimiz yılın dünyanın büyük bir bölümündeki politikacılar vatandaşlarına milyonlarca dolar, euro ve başka itibari para cinsinden finansal destek sözü verdi. Bunların şimdilerde vatandaşlara aktarılmaya başlaması, ciddi bir enflasyon baskısı oluşturuyor. Bu da insanların enflasyona dirençli, sınırlı arza sahip varlıklara yönelmesine sebep oluyor. Bitcoin’in resesyona cevabı yükseliş olmuş gibi gözüküyor.

Sadece ABD Federal Rezerv’in bile 2 trilyon dolar basacak olması bu korkunun ne kadar gerçek olduğunu gözler önüne seriyor.

İkinci yükseliş sebebi ise insanların paniği atlatmış olması olarak gözüküyor. 12 Mart tarihinde başlayan panik yavaş yavaş ortadan kayboldu ve artık insanlar dipten Bitcoin almaya başlamış gibi gözüküyor. Bunun yanı sıra Coinbase tarafından aktarılan verilerde insanların düşüşten sonra ciddi bir BTC alımı yapmaya başladığı da ortaya çıkmıştı.

Üçüncü olası sebep ise BTC’nin temel yapısı olarak biliniyor. Bitcoin Halving’e çok daha az bir süre kaldı ve yarılanmanın yaratacağı etki oldukça büyük olarak görülüyor. Enflasyonun yarattığı baskı ile BTC’ye kaçan insanlar talebi arttırırken, yarı yarıya azalan arz inanılmaz bir fiyat yükselişini getirebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Vadelilerinde Son Haftaların Rekoru Kırıldı

Sonrakini Oku

Çin, Kripto Para Borsalarına Göz Açtırmamakta Kararlı

Bir Cevap Yazın