Bitcoin Yine Tutunamadı! Düşüş Nereye Kadar Sürecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 1 haftayı aşkın bir süredir üzerine çıkamadığı 9.000 doları hacimli bir şekilde geçmeyi başarsa da, ne yazık ki dün yine beklenmeyen bir satış baskısı ile beraber 9.000 doların altına indi.

Gündemde Bitcoin’i veya diğer kripto para birimlerini bu denli sert etkileyecek hiçbir haber olmaması da, bu düşüşün balinalar tarafından yapılan planlı bir manipülasyon eylemi olabileceğini düşündürttü. Gündemde şu an BTC lehine olan en güncel haber, Almanya’nın Bitcoin ATM’lerini kapatması olarak gözüküyor.

Ünlü kripto para analisti Josh Rager bundan bir gün önce yaptığı açıklamasında Bitcoin’in 9.300 dolar üstüne çıkabilmesi durumunda yükselişin süreceğini, bunun gerçekleşmemesi durumunda ise sert bir düşüş gelebileceğini belirtmişti. BTC ise bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 8.700 dolar bandına geri dönerek, daha fazla düşüş yaşanabileceğini gösterdi.

Bitcoin Nereye Kadar Düşebilir?

Peki Bitcoin daha fazla nereye kadar düşebilir? BTC/USD teknik analizine bakıldığında özellikle 8.700 doların önemli bir destek rolü üstlendiği görülebiliyor. Eğer BTC mevcut 8.743 dolarlık noktasından 8.700 dolara kadar gerilerse, 100 saatlik basit hareketli ortalamaya göre de 8.500 dolar bandına gerileyebilir.

Bitcoin’in yanı sıra aslında bütün kripto para piyasasının düşüş yaşadığı görülüyor ve BTC’nin 8.500 dolara kadar gerilemesi birçok altcoin’in 2020’nin dip fiyatlarını görmesine neden olabilir. Ethereum (ETH) bu yazının kaleme alındığı an itibariyle %5,68, Ripple (XRP)%4,59, Bitcoin Cash (BCH) ise %7,58 düşüş yaşamakta.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’e Neler Oluyor: Fiyat 8.000 Dolar Altına İnecek Mi?

Sonrakini Oku

Mart Ayında Takip Edilmesi Gereken 3 Kripto Para

Bir Cevap Yazın