Bitcoin Yeninden 40.000 Doların Altında! Piyasa Nasıl Etkilenecek?

Popüler kripto para birimi Bitcoin (BTC), Pazartesi sabahı (11.30 UTC+3) itibarıyla düşüşe geçti ve son 24 saatte %5’in üzerinde değer kaybederek 40.000 doların altına geriledi. Bitcoin fiyatı art arda on gün boyunca artışını sürdürmek için mücadele etti ancak bugün itibarıyla önde gelen kripto para birimi aşağı yönlü bir düşüş trendi başlattı.

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi “Korku” Bölgesinden Çıktı

Bitcoin, 20 Temmuz tarihinden bu yana 29.000 dolar destek seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışırken bu süreçte %40’ın üzerinde kazanç elde etti ve hafta sonu boyunca 42.000 doların üzerinde işlem gördü.

Bitcoin’deki son fiyat artışı, yatırımcıların güven kazanmasına neden oldu. Bununla birlikte Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi (Crypto Fear & Greed Index) Mayıs ortasından bu yana ilk kez “Korku” bölgesinden çıktı.

Bitcoin grafiği

Bitcoin Grafiği

Toplam Piyasa Hacmi 3’te 1 Oranında Arttı

Her zamanki gibi, devam eden Bitcoin rallisi kripto para piyasasında büyük heyecan yarattı ve diğer kripto parala birimlerinde fiyat artışına neden oldu.

Ethereum (ETH) fiyatı, 20 Temmuz’dan bu yana %50 artarak 2.600 doların üzerine çıkarken Binance coin (BNB) ve Cardano (ADA) yaklaşık %30 değer kazandı.

Ayrıca CoinMarketCap.com verilerine göre toplam kripto para piyasa değeri, 20 Temmuz’da 1.2 trilyon doların altındayken, 2 Ağustos Pazartesi günü 1.6 trilyon doların üzerine çıkarak yaklaşık üçte birlik bir değer artışı gerçekleşti.

Yine de, toplam piyasa değeri, Mayıs ayının ilk yarısında ulaşılan 2.5 trilyon doların üzerindeki zirveden çok uzak ve Bitcoin fiyatı, Nisan ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 65.000 doların yaklaşık %38 altında işlem görüyor.

Kripto Para Piyasası Baskılara Rağmen Yükseliyor

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında yaşanan yükseliş, ABD’li düzenleyicilerin kripto para birimleri üzerindeki baskısını artırdığı sırada geldi.

Bu anlamda en önemli girişim, kripto işlemlerinde yeni bir vergi düzenlemesi ile yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımlarını kısmen finanse etmeyi amaçlayan ABD Senatosu tarafından hazırlanan iki taraflı bir yasa tasarısı oldu.

Mali danışmanlık şirketi Quantum Economics Kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan, konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Gerçekten inanılmaz, kripto para piyasasındaki yükseliş FUD’nin yoğun olduğu çok garip bir zamanda gerçekleşti. Kripto para piyasasındaki son yükseliş özellikle de son birkaç hafta içinde finansal düzenleyicilerin kripto para piyasasına giderek artan baskılarının hemen ardından geliyor”

 

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ağustos Ayında Yükseliş Potansiyeli Yüksek 5 Altcoin! Ünlü Analist %400 Bekliyor!

Sonrakini Oku

Eski FED Başkanı: Dijital Dolar İçin Başka Çaremiz Yok!

Bir Cevap Yazın