Bitcoin Yatırım Önerileri: Kripto Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin ve kripto para birimi yatırımı yapmak gerçekten büyük bir özveri istiyor. Çünkü Bitcoin fiyatı, son fiyat hareketlerinde de göreceğiniz gibi, oldukça volatil. Fiyat bir gün %5 yükselirken diğer gün %10 düşebiliyor. Peki, kripto para piyasasında riski en aza indirerek ve mümkün oldukça zarardan uzak durarak nasıl yatırım yapılabilir?

Bitcoin’i ve Kripto Paraları Tanıyın

Öncelikle yatırım yapacağınız piyasayı ve bu piyasadaki varlıkları mutlaka tanıyın. Örneğin; “Bitcoin fiyatı neden uzun vadede sürekli yukarı yönlü bir grafik çiziyor?, kripto para birimlerinin bazıları yükselirken neden bazıları düşüyor? Neden piyasada bu kadar çok kripto para var?” gibi soruların yanıtlarını mutlaka araştırarak öğrenin. Çünkü bu soruların yanıtlarını kendiniz öğrenmezseniz ve sürekli olarak fenomenlerin ya da “bir yakınınızın” tavsiyeleri ile hareket ederseniz kısa vadede kazansanız da uzun vadede kayıp riskiniz çok artar…

Ayrıca bu noktada sadece kripto para birimlerini tanımak yeterli olmaz. Hangi borsalarda işlem yapacağınızı, borsaların size sunduğu özellikleri ve güvenlik seviyelerini de mutlaka araştırmalısınız. Çünkü her borsa temelde aynı olsa da kullanıcılarına sunduğu farklı özellikler olabiliyor. Bu noktada da kendi yatırım stratejinize ve beklentilerinize uygun borsayı bulmak önemli bir hale geliyor.

Yatırım Stratejisi Belirlemek

Kripto para yatırımı yapmanın belki de en önemli noktalarından biri, yatırım stratejisi belirlemek… Çünkü aslında atacağını her adım bu etkene bağlı olarak şekilleniyor. Örneğin; ben uzun vadeli bir yatırım stratejisi benimsiyorum diyorsanız, kısa vadede yaşanan iniş ve çıkışlardan etkilenmeyecek kadar sabırlı olmanız gerekiyor.

Ya da kısa vadeli bir strateji benimsediyseniz de piyasaları çok yakından takip edebiliyor olmanız gerekiyor. Çünkü trendler her gün değişiyor ve bu sebeple kısa vadeli yatırım yapanların her gün yeni trendlere ayak uydurması gerekiyor.

“Yatırım Tavsiyesi Değildir”

Twitter’da sıklıkla karşılaşmışsınızdır: Yatırım tavsiyesi değildir! Fenomenler sık sık bu sözleri kullanarak coin’ler paylaşıyor. Bazı popüler isimler işleri gayet düzgün yaparak, hangi coin’de neden artış yaşanacak, grafikler ve gelişmeler ne diyor dikkate alarak paylaşım yaparken, bazıları sadece coin adı veriyor.

Burada takip edeceğiniz kişileri doğru seçmeniz kayıpların önüne geçebilmek açısından büyük önem taşıyor. Çünkü şu anda piyasada gerçekten çok fazla kripto para fenomeni var ve kimin alanında uzman olduğunu ayırt etmek günden güne zorlaşıyor.

Bir de naçizane tavsiyem, takip ettiğiniz bir kişi yükseliş beklediği coin’i açıkladığında o kripto para birimini hemen almayın. Çünkü özellikle yüksek takipçi sayılı hesaplarda bu durum pump’a yani ani yükselişe sebep oluyor ve bu da arkasından ani bir düşüşü getiriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Grayscale Raporu: Metaverse, 1 Trilyon Dolarlık Bir Ekosistem Olabilir!

Sonrakini Oku

Metaverse’ün En Pahalı Yatı The Sandbox’ta Satıldı!

Bir Cevap Yazın