Bitcoin Whitepaper’ı 11 Yaşında!

31 Ekim, Satoshi Nakamoto tarafından yazılan Bitcoin whitepaper’ın ortaya çıkışının 11. yılıydı. Yani bugünden 11 yıl önce Satoshi, “Bitcoin” olarak adlandırdığı merkezsiz bir teknoloji ve para sisteminin ana hatlarını çizen halka açık ilk belgeyi yayınladı.

İlginç bir şekilde aynı gün, Blockchain kilit bir kilometre taşına ulaştı. Piyasa araştırma ve fon yönetimi şirketi ARK Invest’te bir kripto varlık analisti olan Yassine Elmandjra‘nın dile getirdiği gibi Bitcoin ağında ödenen ücret tutarı dün tam olarak 1 milyar dolara ulaştı. Bu rakamı asıl anlamlı kılan durum ise bu işlemlerin tamamının merkezsiz sistem üzerinde gerçekleştirilmiş olması… Ödenen bu ücretlerin hepsi merkezsiz ağı koruyan ve işlemleri gerçekleştiren madencilere dağıtıldı.

Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demester ise konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, “dünyanın en güçlü güvenlik duvarını finanse etmek için 1 milyar dolar” kullanıldığını ifade etti.

Günlük İşlemler

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin her ne kadar önemli kilometre taşlarını geride bırakmış olsa da günlük kullanım için henüz tam anlamıyla uygun değil.

Hem Twitter hem de Square’in CEO’su olan Jack Dorsey, Bitcoin’in kitlesel olarak kabul edilmeye henüz hazır olmadığını ve bir “para birimi olarak” işlevsel olmadığını ifade etti. Dorsey konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu bir para birimi olarak işlevsel değil. Yaşadığı zirveler ve geçişler bir yatırım aracı ve altının bir eşdeğeri gibi gözüküyor. Yapmamız gereken şey ise bunu bir para birimi olarak daha kullanışlı ve daha erişilebilir kılmak ancak hala bu seviyeye gelemedi.” ifadelerini kullandı. Dorsey’nin açıklamalarının tamamını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Bunun yanında Dorsey’in yorumu, Blockstream’den Samson Mow tarafından destekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

BtcTurk’ten Whitepaper’ın 11. Yılına Özel 0.1 BTC’lik Ödül

Sonrakini Oku

Analist Bitcoin’de 10.000 Dolar Üstü İçin Sinyali Verdi!

Bir Cevap Yazın