Bitcoin ve Ethereum’da Beklenen Yükselişe Gölge Düşüren Veri Akışı Sürüyor!

Bitcoin ve Ethereum, UST çöküşü ile tetiklenen piyasa satışlarının ön saflarında yer almaya devam ediyor. O zamandan bu yana satıcılar piyasaya hakim olmaya devam etti ve alıcılar önemli hamleler yapsalar bile piyasanın hakimiyeti satıcıların elinde almayı başaramadılar. Yeni haftanın başlamasıyla birlikte bu eğilimin tersine döneceği bekleniyordu ancak, borsalara olan giriş ve çıkış eğilimi satışların çok daha uzun süre devam edebileceğini gösteriyor.

Borsalara Olan Bitcoin ve Ethereum Girişleri Tedirgin Edici Boyutta

Pazartesi günü kripto para birimlerinin fiyatlarında alım yönlü hareket etmek için cesaret verici bazı geri dönüşler oldu. Bu dönüşlerden en önemlisi Bitcoin‘de 30 bin doların yeniden geçilmesi ve Ethereum’un bir kez daha 2 bin doların üzerinde toparlanmasıydı. Bununla birlikte satıcılar bazı kazanımlar elde etmek için borsalara girişleri hızlandırdığı ve bunun sonucunda zaten kötü olan durum daha da kötüleşti.

Bunun sonucunda tek bir günde borsalara 1.1 milyar dolardan fazla BTC girişi oldu. Bu, çıkışların girişleri aştığının görüldüğü önceki günkü net akışın tersine döndüğünü gösterdi. Öte yandan Pazartesi günkü veriler çok daha kötüydü çünkü merkezi kripto para borsalarına tek günlük dönemde 67 milyon dolarlık net giriş kaydedildi.

Aynı durum, net akışları da pozitifte kalan hatta Bitcoin’i geride bırakan piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum için de söz konusuydu. ETH, 24 saatlik bir dönemde 589.4 milyon dolara kadar borsa girişleri görürken, çıkışlar 497.4 milyon dolara çıktı. Bunun sonucunda 92 milyon dolarlık net borsa girişi kaydedildi. Bu, ETH‘de Bitcoin’de olduğundan daha fazla satıcı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle en büyük ikinci kripto para biriminin yeniden 2 bin doların altına düşmesi bekleniyordu. Nitekim beklendiği gibi de oldu ve Ethereum kritik desteğini şimdilik kaybetmiş durumda.

Görünürde Toparlanma İşaretleri Var mı?

Borsalara olan giriş ve çıkış eğilimi bir süredir sürekli olarak değişiklik gösteriyor. Bu, net akışların bir gün negatif, ertesi gün pozitif olduğu yalnızca son iki günde açıkça görüldü. Bu trendin dışına çıkarak, Salı günkü işlem gününün ardından çok iyi bir geri dönüş olabileceği sonucunu çıkarmak mümkün.

Alternatif olarak, fiyatlardaki düşüşle birlikte gelen en bariz şey, her zaman daha düşük fiyatlardan kripto para alma fırsatı arayan yatırımcılar olmuştur. Bu, daha fazla yatırımcının kripto para biriktirmek için harekete geçmesiyle sonuçlanır ve bunun sonucunda her zaman borsalardan çıkışlar artış gözlemlenir.

Piyasada potansiyel bir toparlanma sinyali olarak değerlendirilebilecek bir diğer gösterge ise borsalara olan USDT giriş ve çıkış eğilimidir. USDT net akışları, piyasa için iyi bir sinyal olan pozitif seyrini sürdürüyor. Yatırımcıların dipten alım fırsatını kaçırmamak adına daha fazla kripto para satın alabilmek ve biriktirmek için merkezi borsalara daha fazla fon taşıdıkları görülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Decentraland’de Son Durum: MANA Alınır Mı?

Sonrakini Oku

Davos Zirvesi: Harvardlı Profesörden Kritik ”Dijital Dolar” Mesajı Geldi!

Bir Cevap Yazın