Bitcoin ve Dijital Paranın dünya ülkelerine göre yasal durumu

Bitcoin’in yasal statüsü ülkeden ülkeye büyük farklılık gösterir ve birçoğunda halen kabul edilmemiş veya tasarı aşamasındadır. Bazı ülkeler açıkça kullanımına ve ticaretine izin vermiş olsa da bazıları yasaklamış veya yasaklamıştır.

Aynı şekilde, çeşitli devlet kurumları, bölümler ve mahkemeler Bitcoin’leri farklı şekilde sınıflandırmıştır.

Bu yazı, Bitcoin’lerin yasal statüsünü anlatırken, Dijital para ve Bitcoin için geçerli olan düzenlemeler ve yasaklar değişiklik gösterebilir.
Arjantin – Yasadışı değil.
Arjantin Ulusal Anayasası uyarınca, Bitcoin para olarak kabul edilebilir ancak yasal para birimi değildir.

Avustralya – Yasadışı değil.
Aralık 2013’te Avustralya Merkez Bankası yöneticisi, bir röportajında “Bu ülkede bir dükkânda başka bir para birimi cinsinden işlem yapmaya karar veren insanlara izin vermeseydik; onları durduracak hiçbir şey olmazdı. Bu yüzden rakip para birimlerimiz var ” sözleriyle belirtti.

Bangladeş – Yasadışı.
Eylül 2014’te Bangladeş Bankası,”Sanal para birimini kullanan herhangi biri, ülkenin sıkı para aklamayla mücadele kanunlarına göre hapsedilebilir” dedi.

Belçika – Yasadışı değil.
Belçika Maliye Bakanı, Bitcoin sistemine ilişkin devlet müdahalesinin şu an için gerekli görülmediğini belirtti.

Bolivya – Yasadışı.
Bolivya Merkez Bankası, 2014’te Bitcoin yasaklayan bir karar yayınladı.

Bulgaristan – Yasadışı değil.
Bitcoin, ödeme sistemleri ve ödeme servislerini anlatan yasayla düzenlenmiştir

Kanada – Yasadışı değil.
Bitcoin, Kanada Bankasının, mevcut hükümlerine göre basitçe “maddi olmayan” olarak sınıflandırılmıştır. Bitcoin, Kanada’da kara para aklama ve terörle mücadele yasaları kapsamında yönetilir

Şili – Yasadışı değil.
Bitcoin’lerin kullanımı hakkında herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Çin (PRC) – Yasadışı değil.
İnsanlar ve Şirketler Çin’de Bitcoin alabilir ,satabilir ve ticaret yapabilir, ancak düzenleme bankalar gibi finansal firmaların aynı şeyi yapmasını yasaklar.

Kolombiya – Yasadışı değil.
Superintendencia Financiera de Colombia tarafından 26 Mart 2014 tarihli genelgede, Bitcoin kullanımının Kolombiya’da düzenlenmediği belirtilmektedir.

Hırvatistan – Yasadışı değil.
6 Aralık 2013’te, Hırvat Merkez Bankası, dijital para birimlerinin dolaşımı hakkında bir araştırma yürüttüğünü ve Bitcoin’in Hırvatistan’da yasadışı olmadığı sonucuna vardığını bildirdi.

Çek Cumhuriyeti – Yasadışı değil.
Bitcoin ticareti Çek Ulusal Bankası tarafından yetkilendirilmeyi gerektirmez ve Çek Ulusal Bankası böyle bir yetki vermez.

Kıbrıs – Yasadışı değil.
Kıbrıs’ta Bitcoin kullanımı yasak değildir.

Danimarka – Yasadışı değil.
Danimarka Finansal Denetim Otoritesi, Bitcoin’in para birimi olmadığını ve kullanımını düzenleyemeyeceğini belirten bir bildiri yayınladı.

Ekvator YASADIŞI
Ekvator hükümeti, bit eşi ve diğer dijital para birimlerini yasakladı.

Estonya – Yasadışı değil.
Estonya’da Bitcoin ve dijital para kullanımı hükümet tarafından denetlenmemekte veya kontrol edilmemektedir.

Avrupa Birliği – Yasadışı değil.
Avrupa Birliği Bitcoin’in para birimi statüsüyle ilgili olarak belirli bir mevzuat çıkarmamasına karşın, KDV / GST’nin geleneksel para birimi ile Bitcoin arasındaki dönüşümün geçerli olmadığını belirtti. Ekim 2015’te Avrupa Birliği Adalet Divanı, “Bitcoin ve Dijital para birimleri için; geleneksel para birimlerinin alışverişi KDV’den muaftır ve Üye Devletler, diğer şeylerin yanı sıra, para birimine ilişkin işlemlerden muaf tutulmalıdır” yorumunda bulundu ve böylece Bitcoin’i bir emtia olmaktan ziyade para birimi haline getirdi.

Finlandiya – Yasadışı değil.
Finlandiya Vergi Dairesi, Bitcoin dâhil diğer sanal para birimlerinin de vergilendirilmesi için talimatlar yayınladı.

Fransa – Yasadışı değil.
Fransa Maliye Bakanlığı, sanal para uzmanlarının ve borsaların vergilendirilmesi ile ilgili olarak 11 Temmuz 2014’te düzenlemeler yayınladı.

G7 – Yasadışı değil.
2013’te G7 Mali Eylem Görev Gücü, kurallara uymayan ve dijital para birimleri gönderen şirketlere uygulanabilecek aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Anonim kaynaklardan üçüncü taraflara finansman sağlayan internet tabanlı ödeme hizmetleri, artan bir riskle karşı karşıya kalabilir [Kara para aklama / terörist finansman]. ”

Almanya – Yasadışı değil.
Federal Finansal Denetleme Kurumu tarafından 19 Aralık 2013 tarihinde yayınlanan bitcoin ile yapılan bildirime göre, dijital para birimleri, yasal düzenlemelerin kategorisine giren yasal olarak bağlayıcı mali araçlardır

Yunanistan – Yasadışı değil.
Yunanistan’da Bitcoin ve dijital paraya ilişkin belirli bir mevzuat bulunmamaktadır.

Hong Kong – Yasadışı değil.
8 Ocak 2014’te Finansal Hizmetler ve Hazine Bakanlığı Sekreteri; “Hong Kong’un şu an dijital paraları ve diğer sanal para birimlerini doğrudan düzenleyen bir mevzuata sahip olmadığını belirten bir konuşma yaptı.

İzlanda – Yasadışı değil.
İzlanda Merkez Bankası’nın 2014 tarihli bir görüşüne göre “İzlanda’daki finansal kuruluşlardan döviz alımı veya sanal para ile işlem bazında sınırları aşan döviz transferi yapma izni yoktur.

Hindistan – Yasadışı değil.
Hindistan Merkez Bankası Bitcoin’le ilgili düzenlemesi yoktur.

Endonezya – Yasadışı değil.
6 Şubat 2014’te Banka Endonezya , “Para Birimi Hakkındaki 7 Yılı Kanun ve 23 Aralık 1999 Sayılı Kanun ile ilgili olarak, birkaç kez tadil edilmiş Kanun kapsamında, biten kanuna ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. En son Kanunla No 6, Yıl 2009, Banka Endonezya, bit eşinin ve diğer sanal para birimlerinin, Endonezya’da para birimi ya da yasal ödeme aracı olmadığını belirtti. [21]

İrlanda – Yasadışı değil.
İrlanda Merkez Bankası, İrlanda Parlamentosu toplantısında dijital para birimlerini düzenlemediğini belirtti.

İsrail – Yasadışı değil.
İsrail, 23 Aralık 2013 tarihi itibarıyla dijital para birimlerini düzenleyen herhangi bir özel yasayı kabul etmemiştir.

İtalya – Yasadışı değil.
İtalya, özel kişilerin kullandığı işlemleri düzenlemiyor.

Japonya – Yasadışı değil ve düzenlenmiştir.
Japonya, dijital paraları ve dijital para birimlerini para olarak resmen tanır.

Ürdün – Yasadışı değil & Caydırıcı düzenlemeler mevcut.
Ürdün Hükümeti, dijital para birimlerini ve benzeri sistemlerin kullanılmasını caydırıcı bir uyarı yayınladı.

Kırgızistan – Yasadışı.
Bir Temmuz 2014’te Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Bankası’nın açıklaması, “özellikle sanal para biriminin”, özellikle de, Kırgız Cumhuriyeti’nde ödeme aracı olarak kullanılmasının kanunun ihlali olacağını belirtti.

Lübnan – Yasadışı değil ve Caydırıcı düzenlemeler mevcut. Lübnan hükümeti, Bitcoin ve benzeri diğer sistemlerin kullanımı sebebiyle caydırıcı bir uyarı yayınladı.

Litvanya – Yasadışı değil.
Litvanya Merkez Bankası, 31 Ocak 2014’te Bitcoin’in Litvanya’da yasal ihale olarak tanınmadığını ve Bitcoin kullanıcılarının kullanımıyla ilgili yüksek risklerin farkında olması gerektiğini bildiren bir uyarı yayınladı.

Lüksemburg – Yasadışı değil.
Finans Gözetim ve Araştırma Merkezi, Şubat 2014’te döviz kurunun ve diğer Kripto para birimlerinin durumunu onaylayan bir iletişim yayınladı. İlk BitLicence Ekim 2015’te yayınlandı ve hükümet bu gelişmeyi aktif bir şekilde destekliyor.

Malezya – Yasadışı değil.
Bank Negara Malezya’nın bitkisel sistemle ilgili görüşlerine ilişkin resmi bir açıklama bulunamadı.

Malta – Yasadışı değil.
Malta’da şu anda dijital para birimleri ile ilgili herhangi bir düzenleme yok.

Yeni Zelanda – Yasadışı değil.
Yeni Zelanda Merkez Bankası: “Bankalar, değerin depolanmasını ve / veya aktarılmasını içeren planlar için (Bitcoin gibi) onaylamamıza ihtiyaç duymazlar. Ancak bunların ihraç edilmesini gerektirmezler. Fiziksel dolaşımdaki para birimi yerel para birimidir.” Açıklamasını yapmıştır.

Hollanda – Yasadışı değil.
Bitcoin gibi sanal para birimleri şu an Hollanda’nın Finansal Denetim Yasası kapsamında değildir.

Nikaragua – Yasadışı değil.
Haber kaynakları ülkede dijital paranın kullanıldığını gösteriyor.

Norveç – Yasadışı değil.
Norveç Vergi İdaresi, dijital paraların vergi ile ilişkili amaçlarla sermaye mülkü olarak ele alınacağına dair bir bildiri yayınladı

Pakistan – Yasadışı değil.
Şu anda Pakistan’da herhangi bir düzenleme yok. Pakistan Devlet Bankası’na göre, biraz daha büyük bir oyuncunun pazara girmesini isteyene kadar bitcoin düzensizdir.

Filipinler- Yasadışı değil.

6 Mart 2014’te, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), dijital para ticareti ve kullanım ile ilgili riskler konusunda bir açıklama yaptı Bitcoin alışverişi şu an BSP tarafından düzenlenmemektedir.

Polonya – Yasadışı değil.
Polonya’da bitcoin’in kullanımı halen yasal bir kanunla düzenlenmemektedir.

Portekiz – Yasadışı değil.
Bitcoin’in Portekiz’de belirli bir yasal çerçevesi yoktur.

Romanya – Yasadışı değil.
Mart 2015 itibarıyla Romen Merkez Bankası’nda yayınlanan resmi bir bildiride “dijital para birimlerinin ödeme olarak kullanılmasının finansal sistem için belirli riskler olduğunu” belirtti.

Rusya – Yasadışı değil.
Rusya daha önce Bitcoin kullanımını yasaklamıştı, ancak Kasım 2016’dan itibaren Bitcoin “yasadışı değil” şeklinde ilan edildi.

Singapur – Yasadışı değil.
Aralık 2013’te Singapur Para Otoritesi “malların ve hizmetlerin karşılığında döviz kurlarını kabul edip etmediğini ya da almadığını ticari bir kararla MAS’ın müdahale etmediğini” bildirdi.

Slovakya – Yasadışı değil.
Slovak Ulusal Bankası (NBS), Bitcoin’in bir para biriminin yasal niteliklerine sahip olmadığını ve dolayısıyla ulusal kontrol altına girmediğini belirtti.

Slovenya – Yasadışı değil.
Slovenya Maliye Bakanlığı 23 Aralık 2013’te Slovenya Vergi Dairesi’nden gelen talebe yanıt olarak Bitcoinin ve diğer sanal para birimlerinin durumu hakkında resmi bir görüş bildirdi. Görüş, bit yelpazesinin Slovenya kanunları çerçevesinde parasal ve finansal bir araç olmadığını belirtmektedir.

Güney Afrika – Yasadışı değil.
Aralık 2014’te, Güney Afrika Merkez Bankası, Sanal Para Birimine ilişkin bir rapor yayınlayarak sanal para biriminin ‘yasal bir statü veya düzenleyici çerçeve’ olmadığını beyan etti.

Güney Kore – Yasadışı değil.
Kore makamları, ülkede yasadışı olmadığı halde dijital parayı yasadışı faaliyet olarak öngörerek ve bir kişiyi Bitcoin satın aldı diye suçlamışlardı.

İspanya – Yasadışı değil.
Bitcoins’teki işlemler takas işlemleri ile aynı kanunlara tabidir.

İsveç – Yasadışı değil.
İsveç Vergi Dairesi, bitkisel para ticaretinin KDV’ye tabi olmadığını belirten, bunun yerine Finansinspektionen (Finansal Denetim Otoritesi) yönetmeliklerine tabi olan ve işlendiği gibi katma değer vergisi (KDV) üzerinde bir ön düzenleme yapmıştır. Karar, İsveç Vergi Dairesi tarafından temyiz edilmiştir.

İsviçre- Yasadışı değil.
İsviçre’deki Bitcoin işletmeleri kara para aklama önlemlerine tabidir ve bazı durumlarda bankacılık lisansı almak gerekebilir.

Tayvan – Yasadışı değil.
Bitcoin ATM’leri burada yasaklanmıştı. Ancak Bitcoin paralar 6000’den fazla mağazadaki kiosklarda satın alınabiliyor.

Tayland – Muhtemelen yasal,
Tayland Bankası, 2013 yılında Bitcoin’i yasadışı ilan etti, ancak bazı bit dönüşüm şirketleri işletme lisanslarını elde edebildi. Bir girişimci işletme lisansının, “malları ve hizmetleri alıp satmak için dijital para alım satımı yapmak için başvurusu üzerine Tayland hükümeti “Bitcoin kaynaklı ticaretin yasak olduğunu” söyledi ve lisansını iptal etti.

Güncelleme 2016 Mayıs: Tayland Bankası “Bitcoin Yasadışı Değil Ancak; Tayland Bankası Bitcoin Kullanımına Karşı Sizleri Uyarıyor”. Diye bir bildiri yayınlamıştır.

Türkiye – Yasadışı değil.
Türkiye’de dijital paraya ilişkin hiçbir resmi düzenleme mevcut değildir.

Birleşik Krallık – Yasadışı değil.Birleşik Krallık hükümeti, dijital paranın şu anda düzenlenmediğini ve KDV dâhil çoğunlukla ‘yabancı para birimi’ olarak muamele gördüğünü belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri – Yasadışı değil.
ABD Hazinesi, bitcoin’i 2013’te sanal bir para birimi olarak sınıflandırdı.

Emtia Vadeli İşlem Komisyonu, CFTC, Eylül 2015’te bitcoin’i emtia olarak sınıflandırdı.

Eylül 2016’da federal bir hâkim “Bitcoin, bu terimlerin açık anlamıyla bir fon” olduğuna hükmetti. [45]

Vietnam – Yasadışı değil.
Bitcoin, Şubat 2014’te Devlet Bank of Vietnam’a göre yasal olarak onaylanmadı ve korunmadı.

Vietnam’daki Bitcoin ticareti yasalar tarafından halen sınırsız ve yasalarca düzenlenmedi ve Vietnam’daki en büyük iki Bitcoin pazarında kısıtlama olmaksızın VBTC ve Bitcoin Vietnam çalışıyor. Aralık 2016’da hükümet Vietnam’da dijital para için Aralık 2017’de bitmesi gereken yasal çerçeve geliştirmeyi onayladı ve planı bulunmadığını açıkladı.Kaynak:Blockchain.org.tr

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin alınır mı? İşte uzman görüşleri…

Sonrakini Oku

Çin Bitcoin Faaliyetlerini Yakında Yeniden Başlatabilir

Bir Cevap Yazın