Bitcoin ve blockchain ile ilgili mesleklere ilgi azalıyor mu?

Kariyer planlamasını Bitcoin ve blockchain ile ilgili mesleklere yönelik olarak yapan genç yeteneklerin sayısında azalma mı gözleniyor?

Bitcoin ve blockchain kariyer planlamalarında önemini kaybediyor Şirketler Bitcoin ve blockchain ile ilgili uzmanları şirket bünyesinde bulundurmaya her zamankinden daha fazla istekli olsalar da Indeed’den elde edilen verilere göre iş arayanlar artık eskisi kadar bu alana ilgi duymuyor.

Blockchain piyasası sürekli olarak gelişiyor. Bunun sonucu olarak şirketler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden anlayan uzmanları takım arkadaşı olarak şirketlerine dahil etmeyi hiç olmadıkları kadar çok istiyorlar.

  • İlgili: Facebook Blockchain Takımı, İşinin Ehli Bir Uzman Arıyor!

Fakat iş arayanların en fazla başvuru yaptığı iş listeleme devlerinden biri olan Indeed tarafından hazırlanan bir rapora göre, şirketlerin artan bu ilgisi karşılıksız kalıyor.

Yayınlanan rapora göre, Bitcoin ve blockchain ile ilgili iş ilanlarında geçen seneye göre % 26 oranında bir artış gözleniyor. Buna karşın bu pozisyonla ilgili olarak yapılan aramalarda yarıdan daha fazla (% 53) oranda azalma gözleniyor.

Peki iş avcıları neden artık kripto alanında kariyer yapmaya eskisinden daha az ilgililer?

Kariyer planları volatiliteden etkileniyor Mayıs ayı içerisinde yayınlanan bir önceki rapora göre Bitcoin ve blockchain ile ilgili mesleklere yönelik aramaların sayısının volatiliteden etkilendiği tahmin ediliyordu. Mesela 2016 ile 2017 yılları arasındaki aramalar % 320’den fazla bir oranda artış göstermişti. O dönemde Bitcoin önemli bir tırmanış sergiliyordu. Aralık ayının sonlarına doğru ise 20,000 Dolara kadar yükselmişti.

  • İlgili: Binance kurucusu: Bitcoin volatilitesi sonunda doğru yola girdi

Daha sonra kripto kışı kapıda belirdi. Bitcoin fiyatı 2018 yılının son çeyreğinde 3,000 Dolar düzeylerine kadar geriledi. 2018 yılında kripto para ile ilişkili iş ilanlarında % 214 oranında bir artış olmasına rağmen, bu pozisyonlarla ilgili iş aramalarında düşüş yaşanıyordu. Şu anda arama sayıları bir önceki yıla göre % 14 oranında artış gösteriyor. Fakat bu seferde iş ilanlarının sayısında ciddi olarak azalma yaşanıyor.

2019 yılının başlarından itibaren Bitcoin kendini toparlamaya başladı ve Nisan ayının başlarında 5,000 dolar düzeylerine yükseldi. Bu noktadan itibaren yaz aylarına kadar 13,000 Dolara kadar tırmandı. Daha sonra Ekim ayının ortalarına doğru 7,400 Dolara kadar düştü. Sonrasında bir miktar toparlandı. Yazının yayına hazırlandığı saatlerde ise Bitcoin 9,221 Dolar üzerinden işlem görüyordu.

  • İlgili: Bitcoin hangi yöne devam edebilir? Analistler ne diyor?

Bitcoin fiyatı şu anda 2018 yılı boyunca bulunduğu durumdan daha iyi bir pozisyonda. Bu yüzden Bitcoin ve blockchain ile ilgili alanlarda kalıcı bir iş arayanlar için hala daha umut ışığı var gibi görünüyor.

Indeed tarafından hazırlanan rapora göre kripto para birimleriyle ilgili aramalarda 2016 yılından beri % 553 oranında bir artış gözleniyor. Ayrıca Deloitte, IBM, Coinbase, Circle ve Kraken gibi en yeteneklileri avlamaya çalışan büyük şirketler iş istihdamı sağlayan firmalar arasında bulunuyor.

 

Kaynak: Investing

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin haftalık grafiği 3.5 yıl sonra ilk kez “golden cross” görebilir

Sonrakini Oku

Binance fiat çılgınlığına Euro’yu da ekledi

Bir Cevap Yazın