Bitcoin Vadeli İşlemlerinde 30 Milyar Dolarlık Hacim Görüldü

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2020 yılının ikinci çeyreğine oldukça sıkıntılı bir başlangıç yapsa da Nisan ayının son haftasında başlayan iyileşme hareketleri inanılmaz bir ralli ile devam etti ve durum kısa sürede toparlandı. Bitcoin’in 29 Nisan tarihinde 7.700 dolardan başladığı yükseliş hareketi 9.468 dolara kadar devam etti.

Bu hareketin temel olarak spot borsalardaki işlemlerle başladığı tahmin ediliyor ancak vadeli işlem platformlarından da rekor seviyelere oldukça yakın hacim elde edildiği görülmekte. Bitcoin’in önde gelen vadeli işlem borsalarındaki hacminin 33 milyar doların üzerine çıktığı bildiriliyor.

Kripto para analiz firması Skew tarafından paylaşılan grafiğe bakıldığında Bitcoin vadeli işlem piyasalarının Mart ayındaki çöküşten bu yana yılın en meşgul ve yoğun gününü yaşadığı görülüyor. Bu da vadeli işlem platformlarındaki yatırımcıların da aynı spot borsalardaki yatırımcılar gibi boş durmadığına işaret ediyor.

Huobi, Bitcoin Vadelilerinde Lider

Hangi kripto para borsasının vadeli işlem hacminde aslan payına sahip olduğuna bakıldığında ise Huobi‘nin lider olduğu görülüyor. Huobi söz konusu zaman diliminde 10,92 milyar dolarlık ticari hacme ulaşırken Binance 10,47 milyar, BitMEX ise sadece 7,53 milyar dolara erişebildi.

Bu da bir zamanların favori türev borsalarından BitMEX’in pazar payını kaptırmakta olduğunu gösteriyor. Bitcoin fiyatı ise yaşadığı hafif bir düzeltmeden sonra şimdi yeniden yükselişe geçmiş gibi gözüküyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tim Draper 250.000 $ Tahmini Gerçekleşmezse Çiğ Yumurta Yiyecek

Sonrakini Oku

Büyük Balinaların Bitcoin Hareketliliği Önemli Bir İpucu Veriyor

Bir Cevap Yazın