Bitcoin Uçuşa Geçti! Sebep Belli Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bundan birkaç gün önce beklenmeyen bir sebep nedeniyle 8.000 dolar bandından yaklaşık 20 dakika içerisinde 7.500 dolar bandına düşse de, bugün aynı oranda beklenmeyen bir yükseliş ile kripto para yatırımcılarını şaşırttı.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle Bitcoin önde gelen kripto para borsası Bitstamp üzerinde 8.410 dolardan işlem görmekte ki bu yüzde 10 civarı bir yükseliş anlamına geliyor. Bitcoin’in yükselişi diğer kripto paraları da harekete geçirdi ve sırasıyla Ethereum yüzde 7,12, XRP yüzde 4,77, Bitcoin Cash yüzde 8,24 yükseliş yakaladı.

Top 10 içerisinde en çok kazanan kripto para ise şu an için yüzde 16 ile Bitcoin SV şeklinde gözüküyor. SV üst üste önde gelen kripto paraları geçerek en büyük dokuzuncu kripto para birimi haline geldi ve yükselişin sürmesi Binance Coin’in (BNB) de geçilebileceği anlamına gelmekte.

Bitcoin’in Yükseliş Sebebi Belli Mi?

Bugün Bitcoin piyasası için önemli bir olay yaşanmamış olsa da, süper güç Çin’in Başkanı Xi Jinping tarafından blockchain hakkında yapılan açıklama yükselişin fitilini ateşlemiş olabilir.

Bunun yanı sıra ortaya atılan bir diğer teori ise balinalar ve BitMEX kripto para borsası. Reddit kullanıcıları bundan birkaç gün önce artan long pozisyonları zarar ettirmek isteyen balinaların ve borsaların ani bir satış yaptığını, şu an ise artan short pozisyonları tasfiye etmek için düşük fiyattan güçlü bir alım yapıldığını iddia etmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Çin İlk Kripto Para Yasasını Kabul Etti!

Sonrakini Oku

“Kripto Paralar Düşük Faiz Uygulamalarının Sonunu Getirecek”

Bir Cevap Yazın