Bitcoin Pizza Günü Kripto Para Ekosisteminde Nasıl Kutlandı?

2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin (BTC) ilk kez 2010 yılında bir alışverişte kullanılmıştı. 22 Mayıs 2010 tarihinde iki pizza için 10.000 BTC ödenmesinin üzerinden 11 yıl geçmiş oldu. Günümüz rakamlar ile düşünüldüğünde iki pizza için ödenen en büyük miktarın 22 Mayıs 2010’da ödendiği söylenebilir.

Bitcoin Pizza Günü

22 Mayıs 2010’da bir mühendis olan Laszlo Hanyecz, Bitcoin forumunda kendisine iki pizza gönderecek kişiye 10.000 BTC ödeyebileceğini dile getirdi. 10.000 BTC karşılığında iki pizza göndermeyi kabul eden bir kişi sayesinde tarihte kayıtlı ilk Bitcoin ile alışveriş işlemi gerçekleşmiş oldu.

Bitcoin’in mevcut fiyatı göz önüne alındığında 2 adet pizza için günümüz fiyatları ile 360.000.000 dolar ödendiği görülüyor.

Pizza Günü Nasıl Kutlandı?

2021’de Bitcoin influencer’ı Anthony Pompliano, ABD’nin on büyük şehrinde “Bitcoin Pizza” adlı bir pilot proje başlattı. Başlığa rağmen pizza dolar ile satılacak ancak tüm karlar Bitcoin geliştiricilerine gönderilecek. Bu pilot için özel olarak yapılmış “Bitcoin Pizza” kutularında 10.000 pizza satışı yapılması planlanıyor.

Ayrıca Pompliano’nun bugün New York’ta Washington Square Park’ta öğlen 12’de Bitcoin Pizza partisi verdiği biliniyor.

Kripto para borsası Binance ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bitcoin Pizza Gününüz kutlu olsun. 11 yıl önce Laszlo Hanyecz, 10.000 BTC ile 2 pizza satın aldı ve belgelenmiş ilk BTC alışverişi gerçekleşmiş oldu.” sözlerini kullandı.

OKEx ise Pizza gününü bir yarışma ile kutladığını duyurdu. Yapılan açıklamalara göre kripto para borsası 100 USDK ödül dağıtacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bir NBA Ekibi Daha Kripto Para Sektörüne Adım Atmaya Hazırlanıyor

Sonrakini Oku

Dev Fon Yöneticisi, İddiaları Yanıtladı: Elindeki ETH ve BTC’leri Sattı mı?

Bir Cevap Yazın