Bitcoin Ödemesinin Kabul Edildiği 325 Milyon Dolarlık Proje Durduruldu!

28 Nisan tarihinde The Times tarafından aktarılan bir habere göre, Bitcoin (BTC) ödemesi kabul etmesiyle gündeme oturan Dubai içerisindeki devasa emlak projesi The Aston Plaza, işlemleri durdurma kararı aldı.

Ultimo iç çamaşırı markasının sahibi olan Michelle Mone ve onun milyarder ortağı Douglas Barrowman tarafından 2017 yılında geliştirilmeye başlanan 325 milyon dolarlık devasa projenin içerisinde 1.300 lüks apartman dairesi var ki bunların arasından en az 150 dairenin sadece lider kripto para birimi BTC ile satılması planlanmaktaydı.

Böyle bir boyutta Bitcoin ödemesi kabul eden ilk proje olarak tarihe geçen Aston Plaza & Residences, ilk olarak 2018 yılının Şubat ayında 130.000 dolarlık stüdyo daireler için yaklaşık 15 BTC’lik fiyat çıkarmıştı. İki  odalı daireler ise o tarihlerde 45 Bitcoin veya 380.000 dolar nakit ile satın alınabilmekteydi. 2018 yılının Şubat ayı bitimine kadar BTC ile toplamda 50 apartman satışı bile gerçekleştirildi.

Aston Plaza’nın internet sayfasındaki bilgilere göre girişim artık bir odalı, iki odalı veya stüdyo daireleri 9 BTC’den başlayan fiyatlarla satışa çıkardı ancak burada ilginç bir detay mevcut. Yetkililer BTC’nin düşen birim fiyatından etkilenmemek için, 1 BTC’nin fiyatını 8 Ocak 2018 tarihindeki fiyatına göre değerlendirmekte ki bu da yaklaşık olarak 16.333 dolara denk gelmekte.

İnşaat Durduruldu

The Times, yakın zamanda projeyi denetleyen hükümet müfettişlerinin ve denetmenlerinin, projeyi durdurmak zorunda kaldıklarını ve bu tarihe kadar milyon dolarlık projenin sadece %25’inin bitirilebildiğini vurguladı. Bunun yanı sıra bugüne kadar toplamda 400’den fazla apartmanın satıldığı iddia edilmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Wall Street Analisti: Bitcoin 20.000 Dolara Çıkmadan Toplamaya Başlayın!

Sonrakini Oku

Milyarder Yatırımcı ‘Yine’ Bitcoin’i Sert Bir Şekilde Eleştirdi

Bir Cevap Yazın