Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin fiyatı hafta sonu 9.000 dolara gözünü dikmişti ve yükselişe geçmişti. dünyadaki gerçek hacimli dokuz borsadan biri kabul edilen Kraken‘de gerçekleşen bir işlem Bitcoin’in fiyatını %98 oranında düşürecek cinsten…

Kraken Yazılımı Deneyimsiz

Ambcrypto’da yer alan habere gör, 2 Haziran’da Kraken borsasında bir trader ya da trader botu yaklaşık olarak 9.94 milyar dolar değerindeki 1.100 Bitcoin’i yanlışlıkla 101.2 Kanada dolarına (CAD) satışa çıkardı. Dooglus isimli bir reddit kullanıcısı bu durumla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Birisi 1.160 BTC için 101.20 dolardan satış emri verdi. Borsa öncelikle en yüksek teklifi veren emirlerden ilerler. Yani birisi Bitcoin başına 200 dolar teklif etse bile Bitcoin’i 100 dolardan satamazsınız. Birisi 101.20 dolar gibi büyük bir teklif sunuyor ki bu tamamen büyük sayılabilecek bir dump sağlamadı.

Bell2339 kullanıcı adlı bir başka reddit kullanıcısı ise şu yorumu yaptı:

Bu sadece Kraken borsasının yazılımının ne kadar deneyimsiz olduğunu gösteriyor.

Öte yandan bu durum Kraken için bir ilk değil. Kripto topluluğunun bazı üyeleri son altı ayda bunun üçüncü kez gerçekleştiğini dile getirdi. hatta bazı analistler Kraken’in kendi çıkarları için fiyatlarla oynadığını bile iddia etti.

Bitfinex-Tether Fiyaskosu

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Bitfinex-Tether fiyaskosunda Bitcoin fiyatının birden 5.800 dolardan 5.200 dolara düştüğüne şahit olmuştuk. İlginç bir şekilde bu haberin yayılmasından önce Bitcoin fiyatı Kraken borsasında 5.000 doların altını gördü.

Öte yandan geçtiğimiz hafta tecrübeli yatırımcı ve analist Peter Brandt, Kraken’de 1 saatlik grafikte Bitcoin fiyatının 8.000 dolar altına düştüğünü dile getirdi. Brandt bunu ifade ettiği anlarda Bitcoin 8.700 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Kraken’de yer alan bu işlemlerin dengesiz piyasa hareketlerine sebep olduğu belirtildi.

Bitcoin’in haftaya düşüşle başlamasının sebebi de yine Kraken’de ortaya çıkan ve gerçekleşmesi pek mümkün olmayan bu işlem olabilir…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

HSBC Kripto Para İşlemlerini Yasakladı Mı?

Sonrakini Oku

Bir Kez Daha Kanıtlandı: Bitcoin Daha Avantajlı!

Bir Cevap Yazın