“Bitcoin Manipülasyondan Kolay Etkilenen Bir Değer Değil”

47 milyar dolarlık VanECK’in dijital varlık yöneticisi Gabor Gurbacs Bitcoin piyasasının kolayca manipüle edilemeyeceğini öne sürdü ve buna üç sebep gösterdi.

Gurbacs’ın açıklamalarına göre gözetim altında tutulan piyasada müşteri tanı sistemleri (KYC) ve kara para aklama karşıtı (AML) kontrolleri oldukça sıkı yapılıyor. Genel bakılırsa kripto para borsası sayısı giderek artıyor ve bununla birlikte KYC/AML kurallarına uyan borsa sayısı da yükseliyor. Son zamanlarda piyasa manipülasyonu yapıldığına dair ortaya çıkan raporlarda, özellikle bütün zamanların en yüksek fiyatına 2017’de ulaşıldığında düzenleyiciler gerekli adımları atıp AML kurallarını uygulattırdı. Ayrıca kripto para sektöründe en iyi sonuçları verebilecek yöntemler üzerinde çalışılıyor, bunlara kendi kendine düzenleme tasarıları da dahil.

Kripto sektörünün önemli isimleri, lider finansal hizmet sağlayıcıları ve teknoloji firmalarının bir araya gelerek kurduğu Dijital Varlıklar Piyasası Birliği (ADAM) kripto para sektörü için kurallar belirlemek için çalışıyor. ADAM bünyesinde milyarder Mike Novogratz, eski NYSE CEO’su Duncan Niederauer gibi isimler bulunuyor. ADAM’ın amacı piyasa manipülasyonuna karşı kurallar yaratarak şüphelerin önüne geçmek.

Gurbacs’a göre ikinci neden ise tezgah üstü piyasanın (OTC) giderek yaygınlaşması. OTC’nin yaygınlaşması düzenlenmiş veri sağlayıcılarını artıracağı için BTC fiyatının daha önceki gibi manipüle edilmesi zorlaşacak. Son olarak Gurbacs Bitcoin’in en fazla geleneksel piyasalar kadar manipüle edilebileceğini savundu. CFTC alanına giren BTC’nin kurallara uyan bir emtia olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Japon Borsasının CEO’su: “Bitcoin 2019’da Tüm Zamanlar Rekoru Kıracak”

Sonrakini Oku

Bakkt Nedir? Kripto Para Dünyasını Nasıl Değiştirecek?

Bir Cevap Yazın