Bitcoin Madenciliğine Yeni Soluk: SEC Onay Verecek mi?

Celsius Network’ün Bitcoin (BTC) madenciliği yan kuruluşu olan Celsius Mining LLC, SEC ile gizli bir şekilde görüştüğünü ve kayıt beyanını gizli olarak gönderdiğini bildiriyor. Bu süreçte SEC’in inceleme süresinde olduğu ve ardından onaylaması beklendiği belirtiliyor.

Tescil Onayı Beyanı

SEC, her ne kadar kriptolara karşı sert bir duruş sergilese de, son zamanlarda ETF’lere onay vermesi ile gündemde oluyor. Ayrıca ABD hükümetinin, kripto taslağını onaylaması ve çalışamalar yürütmesiyle SEC’in de yavaş yavaş daha ılıman olduğu da görülüyor.

Celsius, web ve mobil uygulamalar aracılığı ile erişilebilen düşük maliyetli krediler sunan ve müşterilerinin finansal bağımsızlığa giden yolu bulmasına yardımcı olan bir platform olarak biliniyor. Ayrıca Celsius, müşterilerin ve toplumun çıkarına en uygun olanı yapmayı amaçlasıyla beraber mevcut olmayan küratörlü finansal hizmetlere blockchain üzerinden erişim sağlanmasını da hedefliyor. Tamamen ücretsiz bir uygulama olan Celsius, BTC madenciliğinde SEC’den onayını da alarak durumunu daha da ileri noktalara taşımayı planlıyor.

Öte yandan Celsius’un, 150.000 kadar Bitcoin (BTC) tuttuğu da biliniyor. Yani Celsius, MicroStrategy, Galaxy Digital ve Coinbase gibi ünlü BTC balinalarından daha fazla BTC’ye sahip.

SEC Onaylar mı?

Celsius Mining LLC’nin, SEC ile S-1 Formu’nda gizli bir taslak kayıt beyanı sunduğu kendileri tarafından onaylanıyor. SEC, bu tescil beyanını piyasa koşullarına ve diğer etmenlere bağlı olarak inceleme süresinde tutuyor. Ancak uzmanlar, SEC’in bu incelemeyi uzun tutmayacağını ve yürürlüğe sokacağını belirtiyor.

Bu, hem kriptolar hem de BTC madenciliği için önem taşıyor. SEC’in onaylaması durumunda Bitcoin madenciliği hem ABD’de hem de küresel çapta daha çok kabullenme görebilir. Hali hazırda ABD, Bitcoin (BTC) madenciliğinin dünyada en çok yapıldığı yer olmaya devam ediyor. Öte yandan hükümetlerin ve kuruluşların, Bitcoin madenciliğine çevreye zarar verdiği dolayısıyla olumsuz baktığı da biliniyor. Ancak bunun hükümetler ve kurumsal kuruluşlar tarafından onaylanması, benimsenmenin artışında çok büyük rol oynuyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Fenerbahçe Token Yakımı İçin Detaylar Belli Oldu! Kilitler Ne Zaman Açılacak?

Sonrakini Oku

El Salvador Başkanı Açıkladı: 44 Ülke Temsilcisi, Bitcoin’i Tartışmak Adına Bir Araya Geliyor!

Bir Cevap Yazın