Bitcoin Madencilerinin Mart Ayındaki Kazancı Sert Düştü

The Block Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin (BTC) madencilerinin geliri, 12 Mart tarihinde yaşanan sert fiyat düşüşü ile beraber ciddi bir gerileme yaşamış gibi gözüküyor. Bitcoin madencilerinin Mart ayında BTC satışından elde ettikleri getirinin 380 milyon dolar olduğu ortaya çıktı.

Bu da bir önceki Şubat ayına kıyasla madencilerin gelirinde yaklaşık olarak %25 düşüş olduğu anlamına geliyor. Aslında bu oran madencilerin ellerindeki BTC’leri anında sattıkları varsayılarak hesaplanıyor ve Bitcoin madencilerinin geliri Mart ayında daha fazla da düşmüş olabilir.

Bitcoin Madencilerinin En Büyük Geliri %50 Düşecek

Konu hakkında yapılan araştırmada madencilerin en büyük gelir kaynağının blok ödülü olan 12,5 Bitcoin olduğu ortaya çıktı. Bilindiği üzere Bitcoin madencileri sadece blok ödülünden değil aynı zamanda onayladıkları işlemler karşılığında elde ettikleri komisyonlardan da para kazanabiliyorlar. Ancak gelirin büyük bir kısmının blok ödüllerine dayanması, Mayıs ayında yaşanacak olan blok ödülü yarılanmasının tehlikesinin çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Bitcoin ağ kullanıcıları tarafından ödenen işlem ücretlerinin ise toplam getiri içerisindeki oranının sadece %2,12 olduğu ortaya çıktı. Bu da madencilerin blok ödülüne ne kadar yüksek oranda bağımlı olduklarını gösteriyor.

Bitcoin madencilerinin 2019 yılındaki ortalama gelirlerinin 5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu 5 milyar dolar aslında 2018 yılında çok daha fazla bir seviyedeydi. 2020 yılında ise blok ödülü yarılanması ile eğer fiyat bir yükseliş elde edemezse gelir çok daha fazla düşebilir.

Özellikle Bitcoin Halving, madencileri çok daha zor bir duruma sokabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Trilyonlarca Dolarlık Teşvik Paketleri, Bitcoin’e Yarıyor

Sonrakini Oku

42.000 Bitcoin’i 0,18 Dolara Sattılar!

Bir Cevap Yazın