Bitcoin Koronavirüsü Fırsata Çeviriyor

Bitcoin (BTC), devam etmekte olan koronavirüs felaketini bir fırsat haline dönüştürüyor gibi görünüyor. Lider kripto para birimi sadece bir hafta içinde %80 artış sergiledi. Salgının geleneksel pazarlar üzerindeki etkileri yoğunlaştıkça, Bitcoin düşüş eğiliminin tam tersine bir hamle yaptı ve adeta ralli başlattı.

“Tüm Sistem Risk Altında”

Son grafikler değerlendirildiğinde Cointelegraph’ın haberine göre 20 Mart’ta Bitcoin 24 saat içinde %20’lik bir artış elde etti. Ayrıca geçen hafta görülen 3.700 dolarlık en düşük rakam ile kıyaslandığında yaklaşık olarak 1 haftada %80 artış yaşandığı ifade edilebilir.

Bunun yanında Bitcoin’in koronavirüs tepkisi sürekli olarak sürprizler sunarken, analistler artık daha çok bahsi geçen sağlık krizinin dünyanın finansal sistemi üzerindeki ölümcül etkisine odaklanıyor. Ayrıca kripto para birimleri kayıplarını geri kazandıkça, piyasa katılımcıları arasındaki ruh hali de bir dayanışma havasına bürünüyor.

Global Macro Investor’ın kurucusu ve CEO’su Raoul Pal Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bitcoin’de ne kadar boğa piyasası eğilimi içinde olduğumu ifade edemiyorum” sözlerini kullandı ve şunları ekledi:

Şu anda tüm sistemi kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Onu kurtarmanın bir yolunu bulacaklarını biliyorum ama var olan tüm güven kayboldu.

Ayrıca Pal, altın yatırımcılarının Bitcoin yatırımcıları kadar olmasa da bu güven kaybından bir nevi korunabileceğini sözlerine ekledi.

Kurumsal Borç

Şu anda piyasayı etkisi altına alan korku geleneksel borsalara da uzanıyor. Örneğin; Bakkt CEO’su ve şu anda bir ABD senatörü olan Kelly Loeffler‘in Ocak ayında koronavirüsle ilgili bir toplantıya katıldıktan sonraki haftalarda 3,1 milyon dolara kadar hisse sattığı bildirildi.

Bununla birlikte en önemlisi piyasalar, eşi görülmemiş finansal teşviklere de oldukça zayıf bir şekilde tepki veriyor.

Avustralya fon yöneticisi Jamieson Coote Bonds’un kurucu ortağı Angus Coote Cuma günü yaptığı açıklamalarda, “Bunlar gerçekten olağanüstü zamanlar ve oldukça ayıltıcı.” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

25 yıldır işin içindeyim ve bu da GFC’yi (küresel mali kriz) çocuk oyuncağı gibi gösteriyor. Ama iki trilyon dolarlık borç bir felaket.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’in Yükseliş Sebebi Yine Aynı Mı?

Sonrakini Oku

BTC’nin Son Artışı Düzeltme Mi, Ralli Mi?

Bir Cevap Yazın