Bitcoin İşlem Ücretleri Yeniden Uçuşa Geçti

Bitcoin‘in (BTC) yaşadığı beklenmeyen fiyat yükselişi, ağdaki işlem ücretlerinin de artmasına yol açtı. Bitinfocharts tarafından aktarılan verilere bakıldığında Bitcoin’in 9.500 dolara kadar yükselmesinden sonra ağdaki ortalama işlem ücretinin son 10 ayın en yüksek seviyesine çıktığı görülüyor.

30 nisan tarihinde 2,94 dolara kadar çıkan BTC işlem ücretlerinin 2019 yılının Temmuz ayından beri bu seviyeye çıkmadığı biliniyor. Aslında bu durum oldukça önemli bir bilgi vermekte. Lider kripto para birimi Bitcoin 2019 yılının Temmuz ayında 14.000 dolara kadar çıkarak yılın rekorunu kırmıştı. 10.000 doların aşılmasından sonra başlayan FOMO‘nun bittiği yer olan 14.000 doların, 2020 yılında şimdilerde görülmesi ise fiyatın durma noktasına gelmiş olabileceğini düşündürüyor.

Bitcoin Fiyat Yükselişi, İşlem Ücretlerini de Artırdı

Bitcoin işlem ücretleri 29 Nisan tarihinde 1,28 dolar seviyelerindeydi ve bundan sadece 24 saat sonrasında iki kat artması FOMO’nun başladığını gösteriyor. 28 Nisan tarihinde ise ortalama işlem ücreti 0,66 dolar seviyelerindeydi. İşlem ücretlerinin Perşembe akşamında BTC’nin 9.000 doları gördüğü anlarda %129 artış elde ettiği görülüyor.

Aslında bu durum kripto para borsalarındaki BTC yatırma veya çekme işlemlerinde de ciddi bir artışa neden oldu. Bunun en büyük sebebi ise insanların fiyat artışı esnasında çok fazla BTC göndermesi veya çekmesi olduğu biliniyor. Mempool tarafından aktarılan verilere bakıldığında onay bekleyen işlemlerin rekor kırdığı ve yılın en yüksek seviyesine ulaştığını da söylemek mümkün.

Bitcoin’in işlem ücretlerinin tüm zamanların rekorunu kırdığı tarih ise 2017 yılının Aralık ayı olarak biliniyor. O tarihlerde BTC işlem ücretlerinin ortalaması 55 dolara kadar çıkmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Justin Sun’dan Elon Musk’a: Bitcoin Al!

Sonrakini Oku

John McAfee: En Çok Kullanılan Coin, Bitcoin Değil!

Bir Cevap Yazın