Bitcoin İran ve ABD Gerginliği Sonrasında Neyi Kanıtladı?

Dünyanın lider kripto para birimi Bitcoin İran ve ABD arasında bu haftanın başlarında yaşanan gerginlikten ötürü ciddi bir yükseliş elde etti. ABD’nin drone saldırısı ve İran’ın buna ABD üssüne roket atarak karşılık vermesi, kesinlikle makro-ekonomik görüntüyü bulanıklaştırdı. Altın %3 gibi bir değer artışı yakalarken Bitcoin de 8.400 dolara kadar yükseldi ve aynı kategoride bulunduğunu ispatladı.

Daha sonra yatışan görüntü BTC fiyatını yeniden aşağılara çekse de, Bitcoin konusunda önemli bir durumun ispatını yaptı:

“Bitcoin artan küresel tansiyon ile beraber değerini yükseltiyor.”

Galaxy Digital’in ünlü ismi Mike Novogratz ve Digital Asset Capital Management’ın kurucusu Joshua Green, Bitcoin’in böyle bir özelliğe sahip olduğunu attıkları tweet’ler ile de vurguladılar. Buna rağmen İran içerisinde Bitcoin fiyatının 23.000 dolar değerine kadar çıktığı haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Peki İran halkı gerçekten kriz esnasında Bitcoin alımı yaptı mı?

Bitcoin İran İçerisinde Gerçekten Artış Yaşadı Mı?

İran merkezli Bitfolio Capital’in COO’su Hadi Nemati, konu hakkında yaptığı açıklamalarda 2019 yaz dönemi itibariyle birçok İran vatandaşının Bitcoin’i tanımaya başladığını ifade etti. Nemati’ye göre bunun asıl sebebi elektrik fiyatlarındaki düşük seviyenin, Bitcoin madenciliğini tetiklemesi oldu. Bitcoin birçok ana akım medya kanalının yaptığı haberlerle neredeyse bütün İran çapında duyuldu ve yayıldı. Buna rağmen aktif Bitcoin alım satımı yapan kişilerin çok az olduğunu ve madencilerin ülkede kripto para sektörü genelindeki en aktif grup olduğunu vurgulayan Nemati, şu an için İranlıların çok fazla BTC alımı yapmadığını belirtti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2030 Geleneksel Para Birimlerinin Sonu Mu Olacak?

Sonrakini Oku

Blockstream CEO’su: Bitcoin İçin Bu Seviyeye Çıkılması Mümkün!

Bir Cevap Yazın