Bitcoin ile Sabit Getiri İmkanı Sunan Şirketler

Cüzdan servisleri, kripto para bankaları ve borsalar ile Bitcoin artık çevrim içi ortamlarda saklanabilir ve her zaman her yerden ulaşılabilir. Bu hizmeti sunan cüzdanlar ve bazı borsalar kullanıcıları kendilerine çekmek için farklı hizmetler sunuyor. Örneğin Bitcoin bankası Xapo, transfer işlemlerinden herhangi bir ücret almıyor. Diğer bir cüzdan olan Uphold, Bitcoin’i farklı para birimi veya varlıklara çevirme işlemlerini ücretsiz sağlıyor.

Bitcoin ile Sabit Getiri

Bu hizmetleri bir adım daha ilerleten şirketler ise müşterilerine aynı bankalar gibi Bitcoin’in hesapta durması karşılığında kar payı veya faiz benzeri getiriler sunuyor. Tabi burada HYIP gibi çok yüksek getiri sunduğunu iddia eden sitelere çok dikkat etmek gerekiyor. Diğer taraftan daha makul getiriler sunduğunu belirten şirketleri de iyi incelemek ve ticari olarak gelir modelini iyi anlamak gerekiyor. Bu yazımızda çok fazla merak edilen ve bu tarz sabit getiriler sunan şirketleri incelemeye çalışacağız.

CredEarn

Uphold gibi yıllardır piyasada hizmet veren bir şirketin işbirliği ile kurulmuş CredEarn’de yatırımı ancak Uphold cüzdanınız üzerinden yapabiliyorsunuz. Uphold’da açılan hesap ile CredEarn belirli kripto paralara sabit getiri imkanı sunmaktadır. Bu hizmetini sunarken 6 aylık kripto para blokajı yapmakta ve 3 ayda bir ödeme yapılmaktadır. 6 ay sonunda kripto paralarınızı alabilir veya bir 6 ay daha bloke edebilirsiniz. CredEarn değişen oranlarda getiri sunarken, yıllık %10 gibi anlamlı rakamlara ulaşabilmektedir.

Bitfinex

Bitcoin alım-satım platformu olan ve aynı zamanda kaldıraçlı işlem imkanı sunan Bitfinex, isteyen yatırımcılara sabit getiri imkanı sunuyor. Margin funding olarak tanımladığı hizmet, kullanıcı fonlarının diğer kullanıcıların açtığı kaldıraçlı işlemlere sermaye olmasına dayanıyor. Kaldıraçlı işlemlerde kullanılan fonlardan %20’ye kadar yıllık gelir sağlandığı belirtiliyor.

Celsius (Bsave)

Merkezi Londra’da olan ve 2015 yılı sonunda $400.000 yatırım fonu alan Bsave, kullanıcıların Bitcoin’lerini ticari amaçla kullanıyor ve karşılığında gelir elde edilen bir model sunuyordu. Bsave yıllık %2.84’lük düşük ve sabit Bitcoin yatırımı hizmeti sunuyordu. bsave.io adresinden hizmet veren şirket geçtiğimiz yıllarda ismini Celsius olarak değiştirip “CEL” token satışı ile gerçekleştirdiği ICO ile hizmetlerine devam etmekte. Bitcoin’den Ripple’a kadar bir çok kripto parayı teminat gösterip kredi çekilebileceği gibi, bu kripto paraların yatırımı ile yıllık %3 ila %7 civarında sabit getiri mümkün gözükmekte. Celsius.network sitesinden bilgi alabileceğiniz şirket sadece Google Play ve Apple Store’dan ulaşılabilecek uygulama üzerinden hizmet vermektedir.

Crypto.com

MCO kripto paraların satışı ile başlanan ICO macerası tüm hızıyla devam ediyor. Crypto.com sitesinden hizmet veren şirket, son günlerin öne çıkan şekliyle sadece Google Play ve Apple Store uygulaması üzerinden hizmet vermekte. Hızlı bir KYC sürecinden sonra kullanılabilen hizmet ile Crypto müşterilerine 4 temel yatırım imkanı sunuyor. Bunlardan ilki ve web sitesinde de bilgi bulunan “Crypto Invest”. Bu hizmet ile Crypto, kurmuş olduğu kripto para fonu ile yatırımcılarına değişken gelir imkanı sunmakta. Ancak fonla uğraşmak yerine sabit getiriyi tercih edenlerdenseniz temel olarak 3 farklı yatırım imkanı daha sunuluyor. Bunlardan ilki “flexible” yani kripto paralarınıza bloke koymadan yıllık %2 üzerinden getiri alabileceğiniz bir hesap türüdür. Bunu %4 ile kripto paralarınızı 1 ay, %6 ile 3 ay bloke ederek sabit getiri elde edebileceğiniz imkanlar sunuluyor. Ancak bu hesaplardan Crypto’nun bir diğer tokenı olan ve blok zincirin temelini oluşturan CRO için bu rakamlar %18’e kadar çıkmaktadır. Şirket ayrıca MCO ön ödemeli kart hizmetini de başlattı, farklı kart seviyelerine göre %5’e kadar yapılan harcamaları geri ödendiği belirtilmekte.

Nexo

Nexo şirketi USD veya EUR temelli stabil tokenlara yıllık %8’e varan getiri sunmakla birlikte, aynı zamanda kripto paralarınız ile kefilsiz, evraksız ve şartsız kredi çekmenize de imkan tanımakta. Onun haricinde Nexo tokenları hesabınızda tuttuğunuzda, Nexo şirketinin yıllık gelirinin %30’unu  temettü geliri dağıtılmakta.

Blockfi.com

ABD merkezli olduğunu belirten Blockfi hem kripto para teminatlı krediler hem de sabit getiri imkanı sunmaktadır. Kısa bir KYC sürecinden sonra Gemini.com üzerinden gelen verilerle güncellenen fiyatlar ile yıllık %6 civarında getiri sunduğu belirtilmektedir.

Whalelend

Finlandiya merkezli olduğunu belirten şirket temelde farklı kripto paralara yatırım yapılarak sabit getiri sunmakta. Getiri oranı yıllık hesaplanıyor ve bunu borsalara sunulan “lending” hizmeti ile sağlıyor. Burada temel mantık yatırımcının kripto paralarını birden çok borsada lending hizmetine sunarak oradan gelen getiriyi yatırımcılara dağıtmak. Ayrıca kripto paralar arası getiri farkından da yararlanılarak farklı bir getiri imkanı da sunulmakta. Farklı bir iş planı olan Whalelend önümüzdeki dönemde hakkından çok konuşturacak gibi.

Binance

Bitfinex’den daha sonra kurulmasına rağmen dünyanın en büyük kripto para alım satım platformuna dönüşen Binance, bilindiği üzere hem lending hem staking hizmeti vermektedir. Bu hizmetlerde sabit getiri oranları değişmekle birlikte, yatırımları da belirli dönemlerde almaktadır. Binance sitesinden duyurular takip edilip yatırım yapılabilir.

Bitbank

Çin’in önde gelen Bitcoin borsası olan CHBTC ile bağlantılı olan ve P2P kredi verme ve yatırım yönetimi gibi hizmetler sunan Bitbank, Bitcoin yatıran kullanıcılarına günlük %0,0044’lik bir getiri sunuyor.

Hizmeti Durduranlar!

Bter: Bitcoin ve altcoin alım-satım platformu olarak hizmet veren Bter, isteyen müşterilerine yıllık %10 civarında gelir modeli sunuyordu. Bter bu hizmetinde ödemeleri günlük olarak gerçekleştiriyordu. Çin’de hizmet veren firma, müşterilerine sunduğu bu yatırım hizmetinde gelirin madencilik faaliyetlerinden geldiğini ifade ediyordu. bter.com sitesinde hizmet eden şirket geçtiğimiz aylarda hizmetini durdurdu.

Magnr: Temel mantığı seçilmiş üç farklı Bitcoin borsası fiyatları ile kaldıraçlı işlem yapmaya dayanan Magnr, aynı zamanda birikim hesabı hizmeti sunuyordu. İngiltere merkezli şirket birikim hesabına yatırdığınız Bitcoin’leriniz için her ay size faiz ödüyordu. Faiz gelirinin alınabilmesi için 1 ay boyunca Bitcoin’lerin birikim hesabında durması gerekiyor. Yıllık %2.35’lik bir getiri sunan şirket, temelde Dolar ve Euro gibi para birimlerine verilen getiriye benzer bir hizmet sunuyordu. magnr.com sitesinde hizmet eden şirket geçtiğimiz aylarda hizmetlerini durdurdu.

Bitvc: Çin merkezli Bitcoin borsası olan ve kaldıraçlı işlem hizmeti sunan Bitvc, isteyen kullanıcılarına birikim hesabı hizmeti veriyordu. Yubibao olarak isimlendirdiği bu hizmet ile 3 aylık dönemlerde kullanıcılarına %12 sabit getiri sunuyordu. bitvc.com sitesinde hizmet eden şirket geçtiğimiz aylarda hizmetlerini durdurdu.

Haobtc: Çin merkezli madencilik işletmecisi olan şirket, kullanıcılarına ortaklık payı veriyordu. 31.659 TH gücünde bir maden işlettiğini iddia eden Haobtc, sabit getiri hizmeti ile yıllık %15 civarında bir gelir sunduğunu belirtiyordu. haobtc.com sitesinde hizmet eden şirket geçtiğimiz aylarda hizmetlerini durdurdu.

HalleyBTC: Çin merkezli madencilik hizmeti veren Halley firmasının kurmuş olduğu HalleyBtc, temel olarak kullanıcılara sabit bir getiri hizmeti sunuyordu. Günlük %0.02’lik bir getiri sunan firma, kullanıcıların yatırdığı Bitcoin’leri madencilik işletmesinin finansında kullandığını ve madencilik gelirinden kullanıcılara ödeme yaptığını duyuruyordu. Ancak halleybtc.com sitesinde hizmet eden şirket geçtiğimiz aylarda hizmetlerini durdurdu.

QuoinExchange: Bitcoin alım-satım ve kaldıraçlı işlem sunan QuoinExchange, diğer muadil sitelere benzer şekilde kaldıraçlı işlemlerin finansmanı için kullanıcıların birikim hesabını kullanıyordu. Net bir getiri rakamı açıklanmayan sitede 10’dan farklı borsada işlem yapma imkanı veriliyordu. Ancak quoin.com sitesinde hizmet eden şirket geçtiğimiz aylarda hizmetlerini durdurdu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

PlanB: 2020 Yılından Sonra Bitcoin 1 Trilyon Dolar Olacak!

Sonrakini Oku

ING Bank CEO’su: Libra Piyasaya Çıkarsa Facebook Bankaları Kaybeder!

Bir Cevap Yazın